Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.65 PLN (-3.52%)

KGHM Polska Miedź S.A.

373.60 PLN (-1.29%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (-0.15%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (-0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-0.82%)

Enea S.A.

21.14 PLN (+1.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 700.07 USD (0.00%)

Srebro

87.58 USD (-0.78%)

Ropa naftowa

106.27 USD (+0.61%)

Gaz ziemny

2.87 USD (+0.10%)

Miedź

6.60 USD (-0.19%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.65 PLN (-3.52%)

KGHM Polska Miedź S.A.

373.60 PLN (-1.29%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (-0.15%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (-0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-0.82%)

Enea S.A.

21.14 PLN (+1.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 700.07 USD (0.00%)

Srebro

87.58 USD (-0.78%)

Ropa naftowa

106.27 USD (+0.61%)

Gaz ziemny

2.87 USD (+0.10%)

Miedź

6.60 USD (-0.19%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Górnik powinien zmieniać zawód po 15 latach

1443614984 petru ryszard facebook

fot: facebook.com

- Górnicy ciężko pracują, ale to nie oznacza, że górnictwo jest dobrze zarządzane - stwierdził Ryszard Petru, lider Nowoczesnej

fot: facebook.com

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru w porannej rozmowie Gość Radia ZET w środę (30 listopada) przekonywał, że należy przywrócić wyższy wiek emerytalny, zlikwidować wszelkie przywileje emerytalne, a przyszli górnicy powinni po 15 latach zmieniać zawód, bo będą wiedzieli, na co zdecydowali się za młodu.

Publikujemy zapis fragmentu audycji:

- Czy Nowoczesna dobrze przemyślała likwidację wszystkich przywilejów emerytalnych? Chcielibyście naprawdę, żeby górnicy, hutnicy, żołnierze, policjanci pracowali do 67 roku życia? - zapytał Konrad Piasecki, prowadzący radiową audycję.
- Dla nowo wchodzących na rynek pracy. Czyli jeżeli ktoś ma dzisiaj 18 lat... - zaznaczył Petru.
- I pan mu powie "Będziesz pracował do 67 lat"? - dopytywał Piasecki.
- Nie powiedziałem tego.
- Nie, no powiedział pan.
- Pan pozwoli, że powiem to swoim językiem, który jest bardziej precyzyjny, wydaje mi się. Ten człowiek mówi tak: "Mam perspektywę pracy górnika przed sobą. Ale nie mam wcześniejszej emerytury. W związku z tym po 15 latach pracy w górnictwie muszę tak zaplanować sobie karierę zawodową, żeby zmienić tę pracę na coś innego".

Dziennikarz oponował: - Wie pan jak trudno jest się przekwalifikować?
Ryszard Petru: - A pan nigdy się nie przekwalifikowywał? Ja parę razy w życiu.
- Ja nie. Jak zacząłem być dziennikarzem, tak do dzisiaj jestem.
- A co by się stało, gdyby, odpukać, musiał pan zmienić pracę. To co wtedy?
- No to zmieniłbym pracę. A nie zawód. Kocham swój zawód - odparował Piasecki, ale lider Nowoczesnej nie ustępował: 
- Dobra, znam wielu pana kolegów, którzy zmienili zawód. Na przykład przeszli z dziannikarstwa na przykład do firm piarowskich - dowodził Petru.
- Czyli wierzy pan, że górnicy będą też zmieniać zawód po osiągnięciu czterdziestu, czterdziestu paru lat? - powątpiewał dziennikarz.

Ryszard Petru wyjaśnił: - Nie, nie górnicy. Proszę pana, jeżeli ktoś ma być górnikiem i wie, jakie są reguły gry, no to się decyduje na bycie górnikiem, po jakimś czasie doszkala się, zmienia pracę. Szczególnie, że górnik tak naprawdę ma dzisiaj olbrzymie możliwości pracy w różnych zawodach. Ale chodzi o to, żeby to było fair. To znaczy, że człowiek wiedział przed rozpoczęciem, jakie są reguły gry. Dlatego mówimy, że nie chcemy zabrać nikomu, kto te przywileje, nawet po roku, uzyskał. Tak samo z rolnikami. Nowo wchodzący powinni być w ZUS-ie a nie w KRUS-ie. Wtedy są równe reguły gry dla wszystkich - zakończył Ryszard Petru.

Emerytury górnicze w Unii Europejskiej
A jak kwestię wieku emerytalnego górników regulują przepisy państw Unii Europejskiej? Z reguły górnicy przechodzą na emeryturę wcześniej od tzw. nieuprzywilejowanych obywateli.

W Niemczech - 60 lat (i 25 lat ubezpieczenia) z możliwością odejścia wcześniej, w Czechach - 63 lata (o dwa lata wcześniej), w Austrii - preferencyjnie 60 lat, w Belgii - 55 lat (lub w każdym wieku po 25 latach pracy pod ziemią), we Francji - 55 lat (i bez limitu wieku przy korzystaniu ze świadczeń pomostowych), w Hiszpanii - ogólnie po 35 latach pracy górniczej, w Wielkiej Brytanii - 60 lat (lub wcześniej przy obniżonym świadczeniu emerytalnym).

Czytaj też: Wiek emerytalny w EuropieEmerytury górnicze w Unii Europejskiej

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o górniku ze Szczygłowic i załodze kopalni Bolesław Śmiały

Jaka przyszłość czeka JSW? Co słychać u załogi łaziskiej kopalni? W jaki sposób górnicze spółki angażują się w sektor zbrojeniowy? Kopalnie na Jurze – powstaną czy nie? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 15 maja. Polecamy też historię Mirosława Romańczuka, górnika uratowanego po wybuchu metanu w kopalni Szczygłowice.

Zapasy gazu w magazynach UE coraz bliżej 36 proc. W Polsce prawie 49 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 35,7 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę, wynoszącej 48,4 proc. W magazynach jest 404,21 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe. W Polsce w magazynach jest 18,00 TWh tego paliwa, a ich zapełnienie sięga 48,9 proc.

Będzie drożej? Niestety. Podziękuj za to Trumpowi

Majowy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wzrósł wobec kwietniowego odczytu o 1,6 punktu, co oznacza umocnienie oczekiwań inflacyjnych - poinformowało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Eksperci wskazali, że tendencja wynika utrzymującej się napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Waży 140 kg i pracuje pod ziemią. Poznaj historię siłacza z kopalni Halemba

Od najmłodszych lat imponowali mu zawodnicy o potężnej budowie ciała i sile. Miał warunki fizyczne, więc zabrał się za treningi.