Górniczy związkowcy gotowi do strajku generalnego

BUDRYK STRAJK 221 JN

fot: ARC

Strajk w kopalni Budryk

fot: ARC

Jedenaście górniczych związków zawodowych, podczas spotkania zorganizowanego we wtorek 18 listopada, wezwało krajowe centrale związkowe do przeprowadzenia w Polsce strajku generalnego.

- Górnicy wzywają do przeprowadzenia akcji protestacyjnej w odpowiedzi na brak dialogu społecznego w naszym kraju w zakresie uprawnień emerytalnych, zdrowotnych i pogarszającej się sytuacji życiowej ludzi pracy – poinformował „TG” Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka”.

14 listopada, podczas okupacji biura poselskiego premiera Donalda Tuska do zorganizowania strajku powszechnego wzywał także Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia’ 80. Związkowcy z Sierpnia domagali się wycofania rządu z planów ograniczenia emerytur pomostowych i komercjalizacji służby zdrowia. Chcieli także rozmawiać o sytuacji polskich stoczni, rybaków i wysokości pensji minimalnych.

Najważniejszy z punktów zapalnych obecnego sporu dotyczy ustawy o emeryturach pomostowych, która uchwalona została przez Sejm 7 listopada. Ustawa ogranicza liczbę osób uprawnionych do otrzymywania pomostówek z 1,1 mln do 250 tys. W grupie poszkodowanej przez nowe przepisy znaleźli się pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, których staż pracy, konieczny do przejścia na emeryturę, wydłuży się po wprowadzeniu w życie przepisów o 5 lat. Pomiędzy 13 a 18 listopada nad ustawą debatowały Senackie Komisje Gospodarki Narodowej oraz Rodziny i Polityki Społecznej. Podczas obrad ZZ „Przeróbka” zgłosił poprawki dotyczące utrzymania obecnego wieku przechodzenia na emeryturę dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Poprawki, wśród 36 innych, przyjęte zostały jako wnioski mniejszości, możliwe, że podczas najbliższego posiedzenia Izby zostaną zaakceptowane jako stanowisko Senatu do ustawy o emeryturach pomostowych.

- Jeśli Senat przegłosuje jakiejkolwiek poprawki, ustawa wróci do Sejmu i jest szansa na ponowne jej rozpatrzenie – uważa Łukasiewicz.
Uprawnienia do emerytur pomostowych przysługiwać będą również osobom wykonującym pracę górniczą, mimo tego, że obowiązuje je ustawa o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z pomostówek skorzystać będą mogły ci pracownicy, którzy w chwili przejścia na emeryturę nie będą w stanie udokumentować 10 lat czystej pracy górniczej.

Obecnie prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę przysługuje ok. 1 mln osób. Od 1 stycznia 2009 r. ma to być ok. 250 tys. osób. \"Pomostówki\" mają przysługiwać osobom spełniającym łącznie kilka warunków. Przede wszystkim muszą one rozwiązać stosunek pracy i być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przed 1 stycznia 1999 r. musiały co najmniej przez 15 lat wykonywać prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Kolejny warunek wymaga, aby przechodzący na emeryturę pomostową skończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Poza pewnymi wyjątkami konieczny będzie też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

6 listopada ustawa została przyjęta przez Sejm. Senat ma się zająć \"pomostówkami\" w środę 19 listopada. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.