Górnicze zabezpieczenia Jaskini Mroźnej okazały się wystarczające

fot: Tomasz Rzeczycki

Jaskinia Mroźna jest jaskinią tektoniczną typu szczelinowego

fot: Tomasz Rzeczycki

Prace zabezpieczające wykonane przez górniczą firmę u wylotu Jaskini Mroźnej w Tatrach spełniły swą funkcję. Mimo tego jaskinia pozostaje tej wiosny zamknięta. Powodem jednak nie jest obawa o odspojenie się skał, czy o trwałość drewnianej obudowy tunelu wyjściowego.

- Zabezpieczenie wylotu jaskini wykonane w 2018 r. spełniło swoją funkcję. Nie było potrzeby poprawy czy dokonywania zmian tunelu wyjściowego. W tym roku oględziny wylotów jaskini zostały wykonane w okresie wiosennym przez służby terenowe TPN. Kontrola wnętrza Jaskini Mroźniej przed sezonem letnim odbyła się 3 maja - informuje Magdalena Zwijacz-Kozica, kierownik Działu Udostępniania w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Kłopoty z Jaskinią Mroźną zaczęły się od gradacji kornika, w wyniku której obumarła część świerków nad wylotem jaskini. Wcześniej ich system korzeniowy zatrzymywał wodę i utrzymywał luźne bloki skalne. Obrywy skalne w listopadzie 2017 r. spowodowały m.in., że zniszczony został szlak zejściowy z jaskini.

Z tego powodu wiosną 2018 r. trzeba było zabezpieczyć wylot jaskini. Zajęła się tym podkrakowska firma AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych. Miała ona już spore doświadczenie w zabezpieczeniu górniczym nieczynnych wyrobisk. Wcześniej zabezpieczyła m.in., podziemia Góry Parkowej w Kamiennej Górze, podziemia pod Górą Zamkową w Będzinie, zespół jaskiń w nieczynnym kamieniołomie Kadzielnia w Kielcach, Jaskinię Głęboką w Podlesicach czy też kopalnię cyny św. Jan w Krobicy w Górach Izerskich.

Przed wylotem Jaskini Mroźnej wykonana została obudowę z krawędziaków 150 na 150 mm w odstępie jednometrowym. Nad tym wykonano dach dwuspadowy, dodatkowo zakotwiając konstrukcję w spągu przy pomocy kotew. Dzięki temu jaskinia znowu mogła zostać bezpiecznie udostępniona zwiedzającym. W 2018 r., począwszy od 5 lipca do końca sezonu odwiedziło ją  57 744 turystów. W 2019 r. było ich 94 663, co i tak jest mniejszym wynikiem, niż przed przebudową, gdy w 2017 r. obejrzało ją 126 151 osób.

W tym roku wiosną jaskinia nie została otwarta, ale powód jest zupełnie inny niż w 2018 r. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna w kraju.

- Rozważamy udostępnienie Jaskini Mroźnej w 2020 r. z uwzględnieniem ewentualnych limitów, aby ograniczyć kumulowanie się zbyt dużej liczby osób na ograniczonej powierzchni oraz z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na razie nie została ustalona data otwarcia jaskini dla turystów - stwierdza Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.

Jaskinia Mroźna odkryta została w maju 1934 r. w tatrzańskim lesie na stromym zboczu Organów naprzeciwko skały Sowy. Po raz pierwszy udostępniono ją do zwiedzania 12 lipca 1953 r. W 1958 r. sztucznie przekopany odcinek wejściowy na długości około ośmiu metrów zabezpieczono obudową żelbetową, jak również zamontowano agregat prądotwórczy i oświetlenie elektryczne. W minionych latach turyści zwiedzali jaskinię samodzielnie, w ruchu jednokierunkowym, bez towarzyszenia przewodników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.