Górnicze gminy gotowe do ostrego protestu

Gminy górnicze nie zrezygnują ze 100 mln zł opłat od kopalni. Jeśli ustawa ograniczająca ich dochody wejdzie w życie - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego. Samorządowcy ze Związku Gmin Zagłębia Miedziowego oraz Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce mają już gotową opinię prawną prof. Michała Kuleszy wskazującą na łamanie ustawy zasadniczej - podał w poniedziałek po południu portal \"Rzeczpospolitej\".

Przypomnijmy, że zgodnie rządowym projektem zmian w prawie geologicznym i górniczym, nad którym pracuje Sejm, gminy górnicze stracą prawo do pobierania podatku od nieruchomości od stałych obiektów budowlanych znajdujących się w wyrobiskach górniczych. Chodzi m.in. o rurociągi i taśmociągi. Zawiłości podatku od wyrobisk i związane ze sprawą opinie od ponad roku relacjonujemy w portalu nettg.pl.

Czytaj m.in.:
Podatkowy węzeł gordyjski
Adam Maksymowicz: Podatek od wyrobisk górniczych
Czy roszczenia gmin doprowadzą górnictwo węglowe do upadłości?

Burmistrz Polkowic poinformował w poniedziałek, że związek gmin miedziowych wspólnie z gminami górniczymi wysłały protest do premiera i parlamentarzystów, prezydenta i marszałków Sajmu i Sanetu. Zdaniem samorządowców problem dotyczy 4-5 mlinionów Polaków z gmin górniczych.  - W przypadku zmiany przepisów stracimy nawet 20 mln złotych rocznie mówią samorządowcy cytowani przez rp.pl.

Nad projektem ustawy pracują posłowie z komisji środowiska, samorządu terytorialnego i gospodarki. Prace utajniono, co wywało dodatkową nieufność samorządowców.

Zdaniem eksperta gmin górniczych prof. Michała Kuleszy uszczuplenie dochodów gmin jest niezgodne z Konstytucją, podważa zasadę równego traktowania podatników i grozi niewywiązywaniem się gmin z zadań własnych.

Płaceniu podatków od wyrobisk przeciwne jest natomiast środowisko górnicze argumentując m.in., że opodatkowanie \"dziur w ziemi\" jest absurdalne, a gminy górnicze nie mogą narzekać na brak innych opłat od kopalń.

Emocje przedstawicieli gmin studzi poseł Jan Rzymełka (PO), przewodniczący podkomisji sejmowej, cytowany w portalu pb.pl: - Ustawowy zapis dotyczący tego podatku - czyli definicji, co we wnętrzu ziemi jest budowlą, instalacją, urządzeniem w rozumieniu prawa budowlanego - wciąż nie jest przesądzony. Po pierwsze, najpierw musi się wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. Sądzę, że zrobi to w ciągu kilku miesięcy – przypomina Jan Rzymełka i zapewnia, że celem ustawodawcy będzie zbudowanie kompromisu między gminami a zakładami górniczymi.

Sama Kompania Węglowa, największa spółka górnicza w Europie (16 kopalń), zapłaciła samorządom w latach 2003-2008 blisko 2 mld zł. – M.in. 354,5 mln zł to opłaty eksploatacyjne, 457 mln zł to podatek od nieruchomości, 190 mln zł zapłaciliśmy za szkody górnicze – wylicza Zbigniew Madej, rzecznik KW. Ale to nie wszystko. W latach 2003-2008 górnicze gminy miały także udział w podatkach od osób fizycznych – z tych płaconych przez KW uzyskały ok. 1 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.