Górnictwo: KGHM realiuzje kolejną inwestycję w ramach Programu Udostępnienia Złoża

1688635783 szyb gg 1 1 kghm

fot: KGHM

GG-1 to trzydziesty pierwszy szyb spółki w Zagłębiu Miedziowym

fot: KGHM

W tym roku KGHM zrealizował kluczową inwestycję, jaką jest szyb GG-1. To obecnie najgłębszy szyb w Polsce, który ma 1348 m głębokości. Miedziowy koncern nie powidział ostatniego słowa i realizuje koleje ważne projekty. Rozpoczął bowiem prace przygotowawcze już do budowy jednego z najważniejszych obiektów w Programie Udostępnienia Złoża, w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy oraz Gaworzyce. To szyb GG-2, który będzie zlokalizowany w gminie Żukowice. Będzie on pełnił funkcję materiałowo-zjazdową.

- Plac szybowy powstaje w okolicach miejscowości Słone. Na miejscu rozpoczęły się już wiercenia otworów podszybowych prowadzone przez spółkę PeBeKa z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Obecnie trwa odwiert dwóch, z trzech przewidzianych, otworów. Ponadto równocześnie wykonywane są badania geologiczne realizowane przez KGHM Cuprum Sp. z o. o. Otwory podszybowe oraz wykonane badania pozwolą specjalistom z KGHM poznać warunki geologiczne, hydrologiczne oraz właściwości masywu skalnego. Powyższe działania są niezbędne dla opracowania technologii głębienia szybu GG-2 - poinformowała portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie Sylwia Jurgiel, rzeczniczka KGHM.

Przypomnijmy, że 14 czerwca br. doszło do połączenie technicznego szybu GG-1 z Zakładami Górniczymi Rudna.

Szyb GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju miedziowego koncernu. Pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Inwestycja wpłynie też na poprawę warunków wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pracy górników oraz skróci drogi dojazdów załóg do wyrobisk.

Kompleks szybu GG-1 powstaje w ramach Programu Udostępniania Złoża prowadzonego przez Departament Rozwoju Struktury Wydobywczej w Centrali KGHM. Prace prowadziła spółka z Grupy Kapitałowej KGHM, PeBeKa. Szyb GG-1 jest jednym z najważniejszych obiektów, który będzie służył udostępnieniu Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy.

Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln t, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc. Stanowi to ok. 25 proc. zasobów miedzi i ponad 30 proc. zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi przez wiele kolejnych lat.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi w latach 2028-2035, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, produkcja z Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy wynosić ma 10-11 mln t rudy, z której będzie można uzyskać ok. 200-220 tys. t miedzi elektrolitycznej rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.