Górnicza „S”: przywrócić godność zawodowi górnika
fot: Jacek Srokowski
Kolejna tura negocjacji płacowych w Kompanii Węglowej odbędzie się w przyszły poniedziałek, 9 lutego br.
fot: Jacek Srokowski
Podczas uroczystej sesji zorganizowanej w środę, 3 bm. z okazji 20. rocznicy strajków górniczych z 1988 roku delegaci Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” złożyli hołd i podziękowania uczestnikom tamtych wydarzeń. „Bez Waszej odwagi, determinacji i poświęcenia nie byłyby możliwe polityczne, społeczne i gospodarcze zmiany w naszym kraju, które przywróciły Polskę demokratycznej społeczności wolnej Europy” – głosi treść stanowiska przyjętego wczoraj przez delegatów.
Górniczy związkowcy zwracają w stanowisku uwagę, że 20-lecie strajków to również bolesna i gorzka rocznica dla polskiego górnictwa. „Nasz sektor wciąż jeszcze odczuwa decyzje z początku lat 90., kiedy to uczyniono z niego kotwicę inflacyjną, pozwalającą kosztem naszej branży na wprowadzanie trudnych reform gospodarczych. Jednocześnie niszczono etos naszego zawodu. Przekonywano społeczeństwo, że praca górników jest niepotrzebna” – przypominają w stanowisku związkowcy. „Dziś naszą branżę dotykają drastyczne oszczędności, również w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy, braki kadrowe i próby łamania prawa pracy. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej górnictwo boryka się z odgórnie narzuconymi dyrektywami, wpływającymi na ograniczanie produkcji” – podkreślają, zwracając uwagę, że wynagrodzenia w branży są niewspółmiernie niskie w stosunku do nakładu pracy i sytuacji finansowej spółek górniczych.
W stanowisku działacze górniczej „S” żądają od zarządzających sektorem wydobywczym przywrócenia godności zawodowi górnika. „W niedalekiej przeszłości górnicy wyrąbywali drogę do wolności. Teraz, w ciężkich warunkach, jakich doświadcza niewiele branż, wypracowują zysk dla polskiego państwa. Należy im się szacunek!”
STANOWISKO
uroczystej Sesji Walnego Zebrania Delegatów
Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego
NSZZ „Solidarność”
Delegaci Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, podczas uroczystej Sesji zorganizowanej z okazji 20. rocznicy strajków górniczych z 1988 roku, składają hołd i podziękowania uczestnikom tamtych wydarzeń. Bez Waszej odwagi, determinacji i poświęcenia nie byłyby możliwe polityczne, społeczne i gospodarcze zmiany w naszym kraju, które przywróciły Polskę demokratycznej społeczności wolnej Europy.
20-lecie strajków, to niestety również bolesna i gorzka rocznica dla polskiego górnictwa. Nasz sektor wciąż jeszcze odczuwa decyzje z początku lat 90., kiedy to uczyniono z niego kotwicę inflacyjną, pozwalającą kosztem naszej branży na wprowadzanie trudnych reform gospodarczych. Jednocześnie niszczono etos naszego zawodu. Przekonywano społeczeństwo, że praca górników jest niepotrzebna.
Dziś naszą branżę dotykają drastyczne oszczędności, również w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy, braki kadrowe i próby łamania prawa pracy. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej górnictwo boryka się z odgórnie narzuconymi dyrektywami, wpływającymi na ograniczanie produkcji. Pomimo zapewnień rządu, że węgiel jest i pozostanie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, wyna-grodzenia w branży są niewspółmiernie niskie w stosunku do nakładu pracy i sytuacji finansowej spółek górniczych.
W 20. rocznicę strajków górniczych Delegaci Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” żądają od zarządzających sektorem wydobywczym przywrócenia godności zawodowi górnika. W niedalekiej przeszłości górnicy wyrąbywali drogę do wolności. Teraz, w ciężkich warunkach, jakich doświadcza niewiele branż, wypracowują zysk dla polskiego państwa. Należy im się szacunek!
Za Delegatów WZD SKGWK NSZZ „Solidarność”
Przewodniczący Zebrania
Jarosław Grzesik