Górnicy JSW zdecydowali: będzie strajk o podwyżki

We wtorek, 16 września br., do północy górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej oddawali głosy w referendum strajkowym, zorganizowanym przez związki zawodowe - napisał \"Dziennik Zachodi Polska\".

Nowością były kotary, które pojawiły się na przykład w kopalni Jas-Mos, gwarantujące anonimowość przy głosowaniu. Po raz pierwszy górnicy nie głosowali na kartkach papieru, wystarczyły osobiste dyskietki pracownicze.

- Do nas też musiała przyjść nowoczesność. Firma komputerowa zamontowała przy urnach specjalne czytniki. Wystarczy, że górnik przejedzie po nich kartą przy tablicy z odpowiedzią na \"tak\", lub \"nie\", by oddał głos. To nasza gwarancja, że nie będzie fałszerstw - wyjaśnia Piotr Szereda, szef Solidarności 80 w kopalni Jas-Mos.

Przed urnami ustawiały się kolejki chętnych. Górnicy w referendum mieli odpowiedzieć na pytanie, czy są za strajkiem, skoro pracodawca nie gwarantuje od sierpnia wzrostu stawek osobistego zaszeregowania o 6 proc. i podwyżek wskaźnika płac o 16,5 proc.

- No to chyba jasne, jak byda głosowoł. Ino gupi nie chce podwyżki - powiedział nam górnik z 15-letnim stażem.

\"DZ\" podkreśla, że prezes JSW, Jarosław Zagórowski uważa, iż tak postawione pytanie to prosta droga do manipulacji. I gotowy komentarz do faktu, dlaczego w historii górniczych referendów zawsze ponad 90 procent załogi opowiada się za strajkiem. Dlatego Zagorówski dzień wcześniej zaapelował do związkowców, by zmienili treść pytań.

- Powinni zapytać pracowników, czy wyrażają zgodę na nasze propozycje. Tylko tak postawione pytanie uważam za uczciwe, oddające rzetelnie różnicę pomiędzy żądaniami związków zawodowych, a tym, co my proponujemy - mówi Zagórowski.

Prezes gwarantował wzrost wynagrodzeń pracowników JSW średnio o ok. 640 zł. Do 20 września każdy pracownik miałby otrzymać premię motywacyjną w wysokości 1000 złotych brutto. Premia dotyczyłaby załóg związanych bezpośrednio z produkcją. A do 20 grudnia zadeklarowano wydanie bonów towarowych o wartości 1000 zł na głowę. Jego prośba o zawarcie tych propozycji w referendum została odrzucona.

- Nasze referendum, nasze pytania. Jak się boi manipulacji, to niech sobie zrobi swoje referendum - ucina temat Andrzej Ciok, wiceszef międzyzakładowej komisji koordynacyjnej NSZZ Solidarność w JSW.

Do 18. głosowała już niemal połowa załóg kopalń. - Na Jas-Mos jest 2200 ludzi, tylko czterech jest przeciw - informowali na bieżąco związkowcy. Dlatego już wczoraj było wiadomo, że górnicy dali zielone światło do akcji protestacyjnej. Związkowcy nie zamierzają jednak robić powtórki z Budryka. - W grę wchodzi na przykład wstrzymanie dostaw węgla. To jest chyba najmniej uciążliwa forma protestu - uważa Piotr Szereda.

Co ciekawe, górnicy z Budryka, zmęczeni poprzednim strajkiem, opornie głosowali w referendum. - Do wieczora tylko 300 ludzi było. To dla nas szok. Nie chcą kasy, ich sprawa - powiedział \"DZ\" Ciok.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.