Górnicy chcą niższych podatków

Według raportu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej ubezpieczenia i podatki to połowa zobowiązań spółek węglowych. Branża postuluje zmiany. Jeśli uda się ograniczyć zobowiązania, to spółki górnicze będą miały środki na inwestycje.

– Część opłat jest naturalna, ale spora część jest sztucznie kreowana – uważa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH), autor raportu. – Gdyby niektórych opłat nie było, górnictwo nie musiałoby np. walczyć o dotacje na inwestycje początkowe, których państwo (chodzi o 400 mln zł ) na 2009 r. mimo obietnic nie przyznało.

Najwięcej kontrowersji wzbudza tzw. podatek od wyrobisk – według prawa dziura w ziemi, jaką jest wyrobisko, to nieruchomość. A od tej podatek trzeba płacić. Zaległe opłaty kopalń (przez cztery lata sprawa nie była wyjaśniona) wynoszą ponad 1 mld zł. Blisko 700 mln zł rocznie pochłaniają składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przypomina \"Rzeczpospolita\".

– Każdy przedsiębiorca zatrudniający 6 proc. niepełnosprawnych jest zwolniony z tych opłat, a w kopalniach to nierealne – tłumaczy Olszowski. – 6 proc. liczy się bowiem od ogólnej liczby zatrudnionych, a w kopalni przecież 90 proc. ludzi pracuje pod ziemią.

Dla przykładu – największa spółka górnicza w Europie, Kompania Węglowa, zatrudnia 63 tys. ludzi. By była zwolniona z opłat na PFRON, musiałaby zatrudnić 3780 niepełnosprawnych, co możliwe jest tylko na powierzchni. A liczba zatrudnionych w administracji w skupiającej 16 kopalń KW sięga ok. 6 tys.

– To nie jest tak, że nie chcemy płacić na PFRON, ale może warto by w tak specyficznych zakładach naliczać wpłaty w zależności od zatrudnienia na powierzchni – mówi Mirosław Kugiel, prezes KW.

GIPH zapowiada też wniosek o obniżenie podatku VAT na węgiel kamienny.– Nasze 22 proc. to najwięcej w Europie – zauważa Olszowski i wylicza: Węgry i Bułgaria po 20 proc., Czechy i Rumunia – po 19 proc., Estonia – 18 proc.– Podatek VAT poprzez zastosowanie obniżonych stawek może być wykorzystany jako instrument promujący wykorzystanie węgli ekologicznych (tzw. ekogroszku – red.) – zauważa Olszowski.

Na inwestycje do 2015 r. spółki węglowe planują wydać 19 mld zł – chodzi m.in. o udostępnianie nowych pól wydobywczych i zakup nowoczesnych maszyn.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.