CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 5 706 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu Covid-19 zmarło 59 osób; 76 359 chorych zmarło od początku pandemii; 2 961 923 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: lubelskiego (1181), mazowieckiego (1070), podlaskiego (580), 4264 łóżka zajęte przez pacjentów covidowych; 353 pacjentów podłączonych do respiratora; 181 800 osób na kwarantannie. Wśród pracowników JSW odnotowano 1 nowy przypadek zarażenia. Od początku pandemii - 5858 pracowników

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
25 października 2011 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Adam Maksymowicz

Bezpieczna ofensywa

Po analizie kolejnych wypadków w górnictwie Wyższy Urząd Górniczy (WUG) wielokrotnie już zapowiadał potrzebę dokonania zasadniczych zmian. Ten dzień właśnie nadszedł. Debata trwała, a zmiany jakie dokonywano miały charakter raczej symboliczny.

 

Wystarczy tu wspomnieć kontrowersyjny pomysł "górniczego telefonu zaufania". Na jego numer można anonimowo zgłaszać nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy. Ponieważ każdy może korzystać z tego rodzaju "przywileju" pozyskane tą drogą informacje na ogół rzadko się potwierdzają. Dzieje się tak dlatego, że natura ludzka lubi, kiedy swoim konkurentom do stanowisk, robi się nie zawsze uzasadnione trudności.

Dlatego rozwiązanie to mogło mieć charakter raczej wspomagający, ułatwiający, ale nie zmieniający zasadniczej istoty rzeczy w przestrzeganiu przepisów i zasad bezpiecznej pracy w górnictwie. Potem pojawiły się pomysły monitoringu pracy górników przy pomocy kamer rejestrujących ustawionych w wyrobiskach górniczych. Wzorowano się tutaj na rejestrowaniu obrazów w ruchu ulicznym przy pomocy kamer telewizyjnych. Pomysł ten, po jakimś czasie, jednak upadł z wielu powodów. Po pierwsze technicznie kopalnie nie są do tego przygotowane. Chodzi tu przede wszystkim o sprzęt, który powinien spełniać wymagania niezawodności w trudnych warunkach klimatycznych i lokalizacyjnych. To ostatnie to usytuowanie kamer w miejscach najbardziej zagrożonych, a więc stanowiących zagrożenie też dla tychże urządzeń. Ich łatwe zniszczenie zawsze było by usprawiedliwione naturalnymi warunkami.

Karny fundusz
Praca szczególnie w górnictwie podziemnym, ze względu na występujące zagrożenia poddana jest wielu rygorom. Są to przede wszystkim obowiązujące wszystkich pracowników przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W jakiejś mierze ograniczają one prawa do korzystania z tych możliwości do swobody i wolności jakimi dysponują pracownicy zatrudnieni poza górnictwem. Jest to jednak zrzeczenie się ich dobrowolne poprzez podejmowanie pracy w górnictwie. Jest to sytuacja podobna do tych ograniczeń i zasad jakie panują w wojsku, w policji i w podobnych im służbach. Ponieważ w górnictwie stale istnieje większe niż gdzie indziej zagrożenie dla zdrowia i życia załogi stan ten jest na bieżąco kontrolowany.

 

Strona 1 z 3
1
2
3

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 24
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Tagi
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (10) pokaż wszystkie
 • Mark 2 listopada 2011 17:53:37
  Profile Avatar

  W ZADUSZKI WSPOMNIJMY GÓRNIKÓW, KTÓRZY ZGINELI NA SŁUŻBIE. Ponadto pozwolę sobie wspomnieć cytat z wniosków prezentacji warunków stropowych kopalni „Rudna” (wcześniej zaaprobowanej przez Generalną Dyrekcję ds. Górnictwa KGHM P.M. SA) z marca 2008 r., a przedstawionej na Zimowej Szkole Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii w Krynicy Górskiej: „ (…) Budowa geologiczna monokliny przedsudeckiej oraz praktyka górnicza kopalń rud Cu zaświadczają, że nie wskazane jest proste przenoszenie wzorców tektonicznych uwarunkowań aktywności geodynamicznej górotworu z GZW w obszar LGOM-u. (…)”. Prezentacja zakończyła się owacją na stojąco słuchaczy, wśród których była m in. dyrekcja WUG-u. Nawiązując do głównej myśli Autora felietonu, ktoś mógłby spytać i co z tego wynikło? Zgadzam się ze zdaniem johna paula, że bezpieczeństwa nie zwiększy jedynie praktyka represyjna WUG-u. gdyż do zwiększenia BHP konieczne jest konsekwentne stosowanie profilaktyki opartej m in. na najnowszej wiedzy o środowisku pracy.

 • jp 1 listopada 2011 21:38:16
  Profile Avatar

  Przyczyna i skutek w prawie Newtona to wg. Marka co jest? jablko, drzewo, ziemia jak maja sie do siebie?

 • Mark 1 listopada 2011 09:01:30
  Profile Avatar

  Emocje to PRZYCZYNA, a SKUTEK to brak logiki w komentarzu johna paula !!

 • john paul 31 października 2011 18:42:53
  Profile Avatar

  Czcze gadanie o skutkach a nie przyczynach. Pośliźnięcie , wysoka temperatura, wilgotność, spadające "skaly", wybuchy, potrącenia przez wozy górnicze, wpadnięcia na/pod przenoćniki, zmęczenie i nieuwaga to SKUTKI. Przyczynami wypadków jest nieadekwatna do warunków w których przychodzi pracować górnikowi analiza ryzyka i przygotowanie środków zapobiegawczych. środkami zapobiegawczymi to projektowanie eksploatacji i bezpieczna eksploatacja. W bezpiecznej eksploatacji jest wiele podgrup w tym monitoring warunkow fizycznych skał, powietrza,nowoczesna łączność podziemna, jak również monitoring pracowników ale nie dla ich "ścigania" tylko pomocy w normalnej pracy i w sytuacjach zagrożenia! Ryzyko - bez wiedzy co, gdzie, kiedy dlaczego i w jaki sposob je skwantyfikowac i okreslic Mieszanie skutków i przyczyn nie zwiększy BHP. Tak jak nie zwiększy bezpieczeństwa praktyka represyjna a nie profilaktyczna stosowana przez WUG.

 • Mark 31 października 2011 07:43:21
  Profile Avatar

  Zgadzam się z drugą częścią wypowiedzi Pana ori. Natomiast jeśli chodzi o pierwszą część komentarza to mam odmienne zdanie, gdyż pośliznąć się na przysłowiowym bananie można również w biały dzień na pustym chodniku kiedy jest się zakochanym, czy zaaferowanym codziennymi „grami wojennymi” o coś. Człowiek zjeżdżając na dół musi być przygotowany na pracę w „sztucznej atmosferze” - z mniejszym udziałem tlenu (i relatywnie większym udziałem niekoniecznie sympatycznych gazów), innym ciśnieniem, nie mówiąc już o anormalnej temperaturze i wilgotności. Jeśli jest się nieświadomym tych osłabiających czynników kopalnianego środowiska, to prędzej czy później polegnie się za sprawą powszechnie działających praw Newtona i grawitacji - po uderzeniu przez spadającą skałę, potrącony przez wóz, pociąg dołowy itp. Wcześniej pisałem o konieczności rozwijaniu badań w zakresie geologii stosowanej i wykorzystywaniu ich wyników, co do uwarunkowań zagrożeń naturalnych (zjawisk geodynamicznych, wodnych, gazowych z możliwością zwiększenia udziału np. siarkowodoru, metanu) w projektowaniu i codziennej praktyce górniczej. Nie można poprzestawać na „prawdach” i książkowych schematach działania opracowanych X lat temu w innych warunkach głębokościowych, przy odmiennej litologi skał i strukturze górotworu itd. bo popada się w RUTYNĘ, której NIE TOLERUJE NATURA !!

 • ori 29 października 2011 23:00:19
  Profile Avatar

  Wypadki są moim zdaniem przyczyną stosowanej metody eksploatacji. I w środowisku kopalnianym są nie do wyeliminowania. Ciasno, ciemno, pełno ciężkiego i ruchomego sprzętu, walące się skały itd. Wydaje mi się, że można by jednak zminimalizować liczbę wypadków poprzez lepsze prowadzenie robót górniczych. Bardziej zorganizowane, ostrożne, pod mniejszą presją czasu i ekonomii. Jednak będzie to ciężkie do osiągnięcia w warunkach polskich i obecnej sytuacji węgla kamiennego, którego wydobycie stale maleje i raczej już nie wzrośnie.

 • Mark 28 października 2011 22:08:47
  Profile Avatar

  Sztywne trzymanie się procedur z brakiem wyobraźni czasoprzestrzennej, co do zmian środowiska pracy owocuje zwiększeniem zagrożenia dla pracownika. Jeśli chodzi o zagrożenia naturalne w trakcie zagospodarowania kopalin konieczna jest bezwzględna współpraca górników z geologami. Służba geologiczna oprócz dokumentowania złoża również opisuje zmienną budowę górotworu i zagrożenia naturalne w trakcie robót udostępniających i eksploatacyjnych. Powiązanie informacji o aktualnym rozpoznaniu środowiska geologicznego z interdyscyplinarnym podejściem do problemu w różnych skalach oraz z uwzględnieniem najnowszych wyników badań podstawowych powinno wspomagać ocenę potencjalnych zagrożeń na zadanym kierunku udostępnienia. Mając na uwadze zminimalizowanie zagrożeń naturalnych musi nastąpić podniesienie rangi najnowszej wiedzy geologicznej na etapie projektowania robót górniczych, wśród górników oraz ich dozoru (w tym kierownictwa kopalń).

 • czynnik ludzki 27 października 2011 18:53:41
  Profile Avatar

  Cytat z referatu na ub r. konferencji gorniczej w Australii: Siedem zabójczych złudzeń w firmach podatnych na wypadki Złudzenie ludzkiego błędu Złudzenie ludzkiego błędu jest ściśle związane ze stereotypami na temat ludzi, panującymi wsród fachowców od bezpieczeństwa. a także jest związane z innymi złudzeniami osobno omówionymi. Jednym z od dawien podtrzymywanym "aksjomatem" w zachowaniu bezpieczeństwa jest to, że większość wypadków wynika z błędu człowieka a wyeliminuje się je poprzez „obserwacje behawioralne” . Ten liniowy sposób podejścia całkowicie nie docenia złożonych interakcji między ludźmi a ich dynamicznie zmieniającym się środowiskiem pracy. Całkowicie również nie uwzględnia fakt, że ludzkie działania są tylko widocznymi „ostrymi” efektami systemu , który stwarza te błędy ludzkie. Poprzez skupienie się na błędach ludzkichi organizacje podatne na wypadki mają obsesję wyłącznie na punkcie tych „ostrych” – widocznych efektach niepowodzeń w BHP a jednocześnie stają się zwolnione z jakiegokolwiek poczucia winy za niepowodzenia. Dobrą analogią byłby tutaj przykład o byciu zajętym zabijaniu packą komarów. To złudzenie nie pozwala na czas albo chęć kierownictwa do wysuszenia bagna, bo "musimy" zabijać komary

 • Mark 26 października 2011 15:21:07
  Profile Avatar

  Niewątpliwie stosowanie przepisów i norm jest niezbędne w pracy. Niemniej nawet przepisowe zachowanie z noszeniem m in. najnowszych mundurków nie zmieni radykalnie statystyk wypadkowości tam, gdzie człowiek ingeruje w przyrodę.

 • Adam M. 25 października 2011 19:34:21
  Profile Avatar

  "Czynnik ludzki" to eufemizm, który ma tłumaczyć zaniedbania, lekceważenie przepisów i norm, na który dotąd nie było lekarstwa. Tak naprawdę to przy pomocy tego terminu usiłuje się zaakceptować to, co powinno się zwalczać. Trafnie bhp2 zauważa absurdalność klasyfikacji tego rodzaju wypadków poprzez termin "czynnik ludzki".

 • TLZUZ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Polska może pożałować zamykania kopalń węgla
18 października 2021
27734
Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przyjmowanie wniosków o skorzystanie z osłon socjalnych
22 października 2021
15460
Projekt rozporządzenia ws. dotacji na urlopy górnicze jest w uzgodnieniach międzyresortowych
21 października 2021
9600
W nowej Górniczej o polowaniu na węgiel
20 października 2021
7430
Wyrok na szyb Witczak
20 października 2021
4187
Ostatnia-kopalnia.pl już w sieci
20 października 2021
3874
Szyb Ewa po kopalni Szombierki będzie zlikwidowany
18 października 2021
3790
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu