- Gospodarka, która dzisiaj funkcjonuje w Polsce jest gospodarką zapóźnioną technologicznie i jakiekolwiek środki i finanse, które możemy przeznaczyć na jej modernizację nie spowodują, że dogonimy gospodarki krajów starej Europy – mówi w rozmowie o pakiecie klimatycznym, z portalem nettg.pl, Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Jeżeli dzisiaj nie wynegocjujemy w UE jakiejś szansy i możliwości poprawy skuteczności naszych elektrowni węglowych i możliwości produkowania energii z węgla, to po prostu będzie tragedia. Mówiłem już o tym dużo wcześniej, że cena energii wzrośnie w Polsce w bardzo znaczący sposób, Nikt tak na prawdę nie przekazał pełnej wiedzy na ten temat komisji, która przygotowywała ten pakiet. Rola rządu jest tutaj bardzo ważna, aby doprowadzić do spotkań, konsultacji, dyskusji na temat wyrównania szans. Wielokrotnie na szczeblu UE mówię o tym, że start w pakiet klimatyczny, start w ochronę środowiska w Europie nie jest do końca równy dla wszystkich. My jesteśmy co najmniej 10-15 lat do tyłu za starą Europą. Jeżeli mamy spełnić te same oczekiwania, jakie stawiane są w stosunku do wszystkich innych krajów, to musimy mieć w tej materii pomoc. Na renegocjację pakietu nigdy nie jest za późno. Niestety, pan premier wówczas, kiedy toczyła się na ten temat dyskusja i pakiet był podpisywany nie skorzystał ze wsparcia pracodawców i związków zawodowych reprezentujących górnictwo i energetykę (w sprawie pakietu energetyczno -klimatycznego przyjęte zostało wspólne stanowisko związkowców i pracodawców – przyp. red.), ale uważam, że sprawa nie jest do końca przesądzona. To, co wydarzyło się w Japonii pokazało, że nie można do końca przewidzieć przyszłych wydarzeń, dlatego szukanie szeroko rozumianych rozwiązań jest ważne. Uważam, że to jest dobry moment dla Polski, żeby znalazła swoje miejsce w produkcji energii w Europie. Żeby przedstawiciele Polski w rożnych instytucjach UE zaczęli mówić jednym głosem, żebyśmy szukali rozwiązań, które pozwolą łagodzić skutki wprowadzenia pakietu klimatycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
kolego wypadki są w górnictwie ,metan zapalił się w KWK Wieczorek gdzie są twoi przedstawiciele z ZZG na kopalniach siedzą cicho i nie reagują na zgłoszenia górników,gdzie jest Czerkawski dlaczego teraz nic nie komentuje co się dzieje i dlaczego dochodzi do wybuchów metanu i kto jest winny,tego to już teraz nie chcecie komentować, ale górnicy na kopalniach was rozliczą i tą waszą firmę w Bytomiu która robi usługi dołowe.
dlaczego pobierasz pensję z Kopalni nie jest ci wstyd kolego Chwiluk,a drugą dostajesz z Komisji Krajowej i to nie mało i jeszcze z innych tytułów,rad nadzorczych itp., żal mi tych górników z Makoszów którzy do ciebie należą że ich tak w kanał puszczasz.
panie przewodniczący oddaj pan pieniądze z KWK Sośnica-Makoszowy z tych pana firm które robią usługi na dole i powierzchni,ciekawe jak wygrywacie przetargi skoro widniejecie jako firma nie solidna oraz nie uczciwa z długami.
wszystkie zwiazki powinny ruszyc dupe
panie Przewodniczący gdzie byłeś prędzej kiedy zamykali polskie Kopalnie, sam pan sprzedałeś górnictwo a teraz udajesz że o nie walczysz.
Panie przewodniczący! Pakiet klimatyczny trzeba odrzucić, a nie renegocjować. Klimatyczne oszustwo trzeba zakwestionować w całości, a nie iść z nim na kompromisy. Inaczej wszystko przepadnie. Kompromis energetyki węglowej nie uratuje, co najwyżej przedłuży jej agonię.