REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
9 maja 2011 07:24 : : autor: Jech - Trybuna Górnicza

Nieprzemyślana poprawka

Jeśli rozpoczynamy przygodę z gazem łupkowym, to – obok środków firm poszukiwawczych – musimy mieć państwowe pieniądze na osłonowy monitoring środowiska dla tych prac - mówi Jezierski
fot: Jolanta Talarczyk

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
  • antom 2 czerwca 2011 10:56:58
    Profile Avatar

    Poprawka jest jak najbardziej słuszna. NFOŚ, Państwowy Instytut Geologiczny, niektóre postacie z AGH oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią z Krakowa, a także Dyrekcja Departamentu Geologii z jaśnie oświeconym Jackiem Jezierskim to od lat znana sitwa nie do rozbicia, jeśli chodzi o inwestycje związane z ochrona środowiska. Przepływ gotówki z NFOŚ jest zawsze w tym samy6m kierunku. Wymienione wyżej instytucje wygrywają wszystkie przetargi o największym w sensie kosztów i zarobków znaczeniu. Teraz tak nie będzie. Gmina wybierze firmę, której zleci przeprowadzenie takich, a nie innych badań oraz zastosowanie praktycznych rozwiązań chroniących środowisko na jej terenie. Być może będą to znajomi kierownictwa gminy, wójta, czy radnych. Niech będą, ale nie będą to wciąż ci sami znajomi z sitwy, którą wymieniłem. Nawet, jeśli przydział środków będzie kumoterski, czy nepotyczny, to będzie to i tak sprawiedliwiej, niż gdyby miało się dziać, jak do tej pory. To gmina, ludzie i jej środowisko cierpi z powodu eksploatacji surowców, czy budowy wielkich zakładów przemysłowych mających ujemny w pływ na środowisko. Proszę jednak zwrócić uwagę, jak żyje się mieszkańcom takich gmin, miast i powiatów jak: Bełchatów, Płock, czy Lubin. To są najbogatsze jednostki administracyjne w Polsce, a i bezrobocie dzięki tym zakładom jest jednym z najniższych w kraju. Na cele ogólnopolskie związane z prowadzeniem prac geologicznych Ministerstwo i Departament Geologii ma środki ministerialne. Monitoringiem środowiska w wyniku jakiejkolwiek działalności, rolniczej, przemysłowej, w tym eksploatacji surowców zajmować się powinien Instytut Ochrony Środowiska, nie zaś Instytut Geologiczny. A monitoringiem osuwisk powinna się zajmować Sekcja, czy Wydział Geologii Inżynierskiej Instytutu Geologicznego w ramach swoich statutowych obowiązków, za co pracownicy tej jednostki nauko-badawczej pobierają regularne wynagrodzenie. Co robili do tej pory, kiedy trzeba było przeciwdziałać budowaniu domów w zagrożonych osuwiskami terenach górskich. Inną katastrofalną, jeśli chodzi o zaniedbania kwestią, jest stan kwalifikacji i zatrudnienia geologów powiatowych. Jest wielu ludzi niewykorzystanych, z przygotowaniem geologicznym, którzy tę komórkę w urzędach powiatowych mogliby poprowadzić. Sam chętnie bym wziął pół etatu, gdzieś w pobliżu Warszawy. Nie powinna tego stanowiska zajmować osoba bez przygotowania geologicznego i ochroniarskiego. To nie sprzedaż rzodkiewki na rynku, tylko poważna, odpowiedzialna robota, gdzie odpowiednie przygotowanie zawodowe jest niezbędne.

  • geolog 18 maja 2011 08:56:01
    Profile Avatar

    Idąc tokiem myślenia kolegi "o Dyrektor", skoro pieniądze trafiające z NFOŚiGW do samorządów powiatowych są marnowane...to jakim cudem mogą być dobrze zagospodarowane w gminach (?) chyba kolega powinien sobie uświadomić jakie jest przeznaczanie środków trafiających do gmin (kasa może być wydana na co zechce gmina, np. na wspomnianą budowę kościoła w Wilanowie. W tym momencie można na palcach jednej dłoni wymienić gminy, które mądrze gospodarują tymi środkami:/ a NFOŚiGW środki pochodzące z tytułu opłat eksploatacyjnych musi wydać na działania związane z geologią i górnictwem (połowa na geologię, połowa na górnictwo). Koledze z Kanady z radzę uświadomić sobie jak wygląda w Polsce administracja geologiczna najniższego szczebla, bardzo dużym sukcesem jest jeżeli geologiem powiatowym jest człowiek z wykształceniem przyrodniczym (o geologicznym nie wspomnę) zatrudniony na 1/2 etatu, tak więc nie oszukujmy się, że będzie komu zadbać o szeroko pojętej ochronie środowiska, że o geologii nie wspomnę. BARDZO NIEKORZYSTNY ZAPIS i każdy kto ma trochę do czynienia z realiami "polskiej geologii" o tym wie. A to, że pieniądze są marnowane na np. nic nie warte broszury, kierowców itd. to inna sprawa. Trzeba popracować nad tym a nie niszczyć to co i tak ledwo żyje.

  • o.Dyrektor 16 maja 2011 13:43:45
    Profile Avatar

    Pieniądze z NFOSiGW które trafiały do samorządów powiatowych i tak były marnowane na termomodernizację budynków lub rozdawane radnym i ich znajomkom w formie dotacji bezzwrotnych do zakupu paneli wymienników ciepła lub wymiany dachów na ich posiadłościach. A tak przynajmniej te pieniadze nie trafią do Radia Maryja lub budowę kościółka w Wilanowie. A jeżeli gmina nie ma surowców - no to i nie ma strat w środowisku powstałych na wskutek eksploatacji. Rekultywacja obszarów pokopalnianych - topienie olbrzymich pieniędzy w kieszeniach cwaniaków którzy potem za 10 mln złotych wyleją na hałdę 20 ton gipsu - i fakturke wystawia - patrz wałbrzyskie hałdy. A wydawnictwa i broszury finasowane przez NFOŚiGW - nie tylko bubel i gniot ale nawet palić się nie chcą. DLATEGO POPIERAM USTAWĘ

  • stary ale zorientowany 13 maja 2011 10:27:21
    Profile Avatar

    Trzeba sobie zdać sprawę,że poprawka dodaje pieniędzy 18-20 najbogatszym gminom, które i tak są bogate korzystając z dotychczasowych opłat koncesyjnych natomiast cała reszta samorządów nie zyskuje praktycznie nic (30% więcej z zera to nadal zero!). Nie będzie jednak środków na chociażby rozpoznanie osuwisk w Karpatach (pamiętajmy co tam się działo w zeszłym roku!) a nawet rekultywację obszarów pokopalnianych. 80% powiatów w Polsce nie ma administracji geologicznej, więc kto o to będzie dbał?

  • Jacek 13 maja 2011 02:35:57
    Profile Avatar

    Obchodzi mnie to jako obywatela polskiego mimo , ze mieszkam w Kanadzie.. np. w Kanadzie , gdzie mieszkam i praktykuje geologie od 35 lat sa 3 oceany, arktyczny, pacyficzny i atlantycki, olbrzymi kraj a sluzba geologiczna mala. Dyrektorzy oddzialow jezdza do pracy wlasnymi autami albo rowerami. Jak bylem ostatnio w Polsce (przyznam , ze dosc dawno) to widzialem, ze jezdza z kierowcami. W kanadyjskiej sluzbie jest zaszczytem wyjazd na konferencje i na zezwolenie czeka sie nieraz pol roku, no bo to pienidze podatnikow a wydatek 3-4k $.. W Polsce, jezdza na te same konferencje wielokrotnie w roku ludzie, ktorzy niekiedy maja minimalny staz naukowy i niewiele do zaprezentowania swiatowej publicznosci. Nie mowie, ze wszyscy bo wielu dobrych naukowcow tez sie trafia co z duma przyznaje. Jeszcze do tego dowiaduje sie , ze tych pieniedzy nie udalo sie wydac! Tak wiec poprawka Sejmu idzie w dobrym kierunku. W koncu problemy srodowiskowe to sa problemy lokalne i najlepiej je rozwiaza gminy, powiaty, wojewodztwa..., nie kupa urzednikow CUGu czy jak to sie dzis nazywa. Takie same regulacje sa tutaj bo problemy lokalne a takie sa zanieczyszczenia zwiazane np. z eksploatacja piaskow olejowych czy tez gazow lupkowych sa najlepiej rozwiazywane przez wladze lokalne, prowincjonalne .. a nie Ottawe czy Washington (US)..

  • Jacek 13 maja 2011 02:09:07
    Profile Avatar

    fantastyczn poprawka! nie bedzie marnowania publicnego grosza samorzady lepiej te pieniadze zagospodaruja!

  • Jacek 13 maja 2011 02:09:04
    Profile Avatar

    fantastyczn poprawka! nie bedzie marnowania publicnego grosza samorzady lepiej te pieniadze zagospodaruja!

  • andy 12 maja 2011 00:07:54
    Profile Avatar

    Fakt, poprawka niczym merytorycznie nieuzasadniona, brak informacji by zaistniały jakieś okoliczności które by za nią przemawiały. Ale coś pachnie tym, że to miała być transakcja wiązana, tylko ktoś ją źle rozegrał. Miało być że zostaje przepis że podziemne wyrobisko nie jest budowlą i w konsekwencji nie podlega podatkowi od nieruchomości, a w zamian za to gminy na otarcie łez dostały wiecej opłaty eksploatacyjnej. Czyli chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze. Problem w tym, że na całości ciążą straszne emocje (co skutecznie ogłupia wszystkie strony), a nikt nie przeprowadził wnikliwej analizy prawnej. Wiosną tego roku była w nettg taka analiza prawna, że ten podatek (od wyrobisk czy innych elementów podziemnych) się gminom w ogóle nie należy, a NIGDZIE nie widziałem merytorycznej argumentacji że jest inaczej, tj. że autor tej analizy nie ma racji i że gminom to się od lat należy jak psu miska wody.

  • Aby komentować zaloguj się. Logowanie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Dwie ściany, a potem redukcja etatów
20 maja 2025
34.6 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]