Business Centre Club oraz Krajowa Izba Gospodarcza wydały oświadczenie w sprawie konfliktu wokół prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej , a także akcji protestacyjnej w KGHM Polska Miedź. Organizacje we wspólnym stanowisku podkreślają, że doceniają znaczenie dialogu społecznego i że powinien się on toczyć w granicach prawa z poszanowaniem słusznych i racjonalnych interesów obu stron. Uważają także, że strajk lub protest to stan wyższej konieczności.
„Business Centre Club i Krajowa Izba Gospodarcza wyrażają głębokie zaniepokojenie instrumentalnym wykorzystywaniem strajku i innych akcji protestacyjnych jako środka sprzeciwu wobec prywatyzacji oraz jako środka wymuszania nieracjonalnych ekonomicznie i społecznie żądań związków zawodowych” - czytamy w oświadczeniu, które dotarło do redakcji portalu nettg.pl.
„Zasady społecznej gospodarki rynkowej nie oznaczają uprawnienia jakiejkolwiek grupy społecznej do ingerowania w decyzje właścicielskie podejmowane suwerennie przez Skarb Państwa” - czytamy w oświadczeniu.
„Argument, że dla związków zawodowych państwowy właściciel jest „wygodniejszym partnerem od właściciela prywatnego lub zbioru właścicieli-akcjonariuszy godzi w podstawy ustroju gospodarczego i społecznego Polski. Korzystanie przez związki zawodowe ze strajku powinno odpowiadać kryterium proporcjonalności. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nakazuje związkom zawodowym przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku brać pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem (art. 17 ust. 3). Kryterium proporcjonalności wymaga stosowania przez związki zawodowe takich form dialogu, które są racjonalnie uzasadnione w określonym otoczeniu faktycznym i prawnym. W warunkach społecznej gospodarki rynkowej, strajk czy protest nie może być traktowany jako dozwolony środek nacisku na pracodawcę w walce o realizację wszystkich, nawet najbardziej wygórowanych, nieuzasadnionych czy nieracjonalnych roszczeń pracowniczych” - stwierdzają obie organizację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo panowie z BBC iKIG!Za takie stanowisko oddałbym Wam władzę w naszym "umordowanym''kraju pod warunkiem że zrobilibyście porządek z tymi kibolo-związkowcami Z pozdrowieniami!