Pod koniec ubiegłego roku Rafako podpisało umowę z Elektrownią Bełchatów, największym w kraju producentem energii elektrycznej i cieplnej. Dotyczy ona modernizacji i remontu układu podgrzewu spalin bloków nr 8, 10, 11, 12 - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez raciborską spółkę. Jest to pierwszy z dwóch kontraktów. Drugi dotyczyć będzie modernizacji i remontu obrotowych podgrzewaczy powietrza dla bloków 7-12.
- Jest to w tej chwili najnowocześniejszy trend w zakresie odzysku ciepła w instalacjach odsiarczania spalin. Rozwiązanie to jest obecnie bardzo powszechne w branży głównie z ekonomicznego punktu widzenia. Zastosowanie takich wymienników typu spaliny-spaliny pozwala zoptymalizować straty energii w całym obiegu energetycznym bloku. Urządzenia te pozwalają odzyskać ciepło, które poprzednio było bezpowrotnie tracone. Dla inwestora oznacza to spore oszczędności w eksploatacji obiektu – wyjaśnia wiceprezes Burek.
Partnerem Rafako w tym projekcie została niemiecka firma Wallstein Ingenieur GmbH, lider na rynku europejskim w tego typu konstrukcjach z zastosowaniem zaawansowanych tworzyw sztucznych. Nie będzie to pierwsza współpraca tych przedsiębiorstw, gdyż Rafako korzystało już z urządzeń tego producenta podczas budowy instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Wallstein dostarcza również wymienniki spalin do bloku 14 w Elektrowni Bełchatów.
– Najważniejszą kwestią w tym kontrakcie jest konieczność wpasowania bardzo dużych i odpowiedzialnych konstrukcji w instalacji już istniejącej. Zatem nie chodzi tylko o właściwy projekt i wyprodukowanie urządzeń, ale również odpowiedni ich montaż i zabudowę. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że Rafako wcześniej właśnie zrealizowało dla Elektrowni Bełchatów modernizację instalacji odsiarczania spalin na blokach 8, 10, 11 i 12, właśnie tam, gdzie nowe wymienniki będą zabudowane. Zatem wiedza na temat specyfiki tej lokalizacji już u nas jest. Należy przy tym stwierdzić, że oprócz dostawy wymienników w zakres kontraktu wchodzi również modernizacja istniejących wentylatorów wyciągowych spalin, których konstrukcja musi uwzględnić nowy układ przepływu spalin. Będzie to niewątpliwie niebanalne zadanie logistyczne - podsumowuje wiceprezes Burek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.