Inicjatywa „Jessica” przedłuży dostępność funduszy unijnych na realizację projektów rewitalizacyjnych także na terenach pogórniczych. Na jej uruchomienie przeznaczono 51 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
W województwie śląskim występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie, kiedy z ekologią nikt się nie liczył. Problem stanowi jednak nie tylko masowość występowania obszarów poprzemysłowych, ale też ich lokalizacja, np. w pobliżu centrów miast. Szansą na ożywienie zdegradowanych obszarów jest rewitalizacja, czyli nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych.
Tu pojawia się jednak często czynnik hamujący, którym jest bariera finansowa. Problem ten częściowo udaje się niwelować dzięki funduszom dostępnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Środków jest jednak wciąż za mało. Dlatego Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przeznaczeniu części funduszy dostępnych w RPO na uruchomienie kredytów w ramach inicjatywy „Jessica”.
Jej zaletą jest odejście od tradycyjnego mechanizmu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego – zwrotnych instrumentów finansowych: pożyczek, wkładów kapitałowych czy gwarancji. Umożliwia ona – w odróżnieniu od dotacji – wielokrotne wykorzystanie tych samych środków, stwarzając możliwość przedłużenia dostępności funduszy unijnych przeznaczonych na realizację projektów rewitalizacyjnych.
– Model działania programu „Jessica”, przyjęty w naszym województwie, zakłada w pierwszej kolejności utworzenie Funduszu Powierniczego, odpowiedzialnego za zarządzanie procesem jej wdrażania. Ze względu na duże doświadczenie w realizacji projektów rewitalizacyjnych, funkcję tę zdecydowaliśmy się powierzyć Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu – tłumaczy marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski.
Do grupy projektów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach „Jessiki”, trafią również obiekty i tereny pogórnicze, jeśli zostaną zaadaptowane na kina, teatry, galerie, centra konferencyjne lub sale koncertowe.
Z kolei do ubiegania się o wsparcie będą uprawnione: samorządy, podmioty z udziałem samorządów lub instytucje działające na ich zlecenie, m.in. szkoły wyższe i jednostki sektora finansów publicznych. Uruchomienie kredytów w ramach tej inicjatywy planuje się w II kwartale 2011 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.