Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pod redakcją prof. dr. hab. inż. Władysława Konopki pt.: „Warunki bezpiecznej eksploatacji pokładów węgla zagrożonych metanem, tąpaniami i pożarami endogenicznymi”.
Aktualny stan badań jednoznacznie wskazuje, że w złożu wielopokładowym, wielokrotnie naruszonym eksploatacją, stan zagrożeń naturalnych w większości pól ścianowych nie jest stały, często zmienia się w istotnym zakresie w zależności od zaszłości eksploatacyjnych. W szczególności dotyczy to zagrożenia tąpaniami, ale w dużym stopniu zmienia się również zagrożenie metanowe i zagrożenia pożarami endogenicznymi.
Zaliczenie więc określonej partii pokładu, na przykład do III stopnia zagrożenia tąpaniami czy IV kategorii zagrożenia metanowego, nie oznacza, że w danym polu ściany, stanowiącym część parceli, nie ma miejsc niezagrożonych tąpaniami czy też miejsc o znacznie mniejszej metanonośności, a także istotnego zróżnicowania skłonności węgla do samozapalenia. Opracowane rozwiązania oraz bieżący monitoring pozwalają na jednoznaczną lokalizację miejsc o zróżnicowanym stanie zagrożeń, a tym samym na operatywną zmianę rygorów prowadzenia robót i profilaktyki.
Wydawnictwo GIG-u to kompleksowo opracowane wytyczne, pozwalające kopalniom na uelastycznienie zmian kryteriów eksploatacji pokładów węgla systemem ścianowym, z zachowaniem bezpieczeństwa robót, które pozwolą na ograniczenie kosztów produkcji, przy uzyskaniu optymalnej w danych warunkach wielkości wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.