Eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej prognozują, że jeśli zostaną udostępnione nowe złoża węgla brunatnego to jego wydobycie może wzrosnąć z 60 mln ton do 118 mln ton rocznie w przeciągu najbliższych 20 lat – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. Z węgla brunatnego wytwarza się obecnie około 30 proc. energii elektrycznej w Polsce.
Obecne złoża, eksploatowane przez 5 kopalń, mogą być jeszcze wykorzystywane przez około 23 lata. Warunkiem jest jednak utrzymanie wydobycia na obecnym poziomie. Receptą jest uruchomienie nowych złóż, które zagwarantowałby dostawy paliwa na kilkadziesiąt lat.
Za około 10 lat kopalnie węgla brunatnego mogą wydobywać prawie 90 mln ton surowca w skali roku. Zdecydowana większość wydobycia będzie trafiać do sektora energetycznego, przy założeniu, że moc elektrowni na węgiel brunatny się zwiększy,a tym samym wzrośnie produkcja energii z niego wytwarzanej.
Na drodze do realizacji wspomnianych koncepcji stoją pakiet klimatyczny (węgiel brunatny emituje najwięcej CO2) oraz mieszkańcy terenów, na których występują nowe złoża.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.