Od 29 kwietnia do 4 lipca Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę poświeconą śląskim zwyczajom i obrzędom weselnym w XIX i XX wieku.
Wystawa prezentuje obrzędy i zwyczaje weselne charakterystyczne dla środowiska miejskiego i wiejskiego Górnego Śląska w XIX i XX wieku. Ekspozycja podzielona zostanie na części od poznawania się młodych, narzeczeństwo i zaręczyny, poprzez ślub i ucztę weselną, przenosiny młodych na nowe gospodarstwo aż po świętowanie rocznic ślubu, czyli srebrnego i złotego wesela.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się ze zmieniającą się na przestrzeni lat ślubną modą miejską oraz rekwizytami związanymi z ważnymi, symboliczno-magicznymi momentami tradycyjnego wesela, takimi jak: błogosławieństwo młodych, bramy weselne, witanie młodych chlebem i solą, oczepiny. Na wystawie pokazane zostaną także przedmioty, które stanowiły wiano wiejskiej panny oraz bogatej mieszczanki.
Wystawa zwraca uwagę na zmieniającą się współcześnie zwyczajowość weselną, gdzie obrzęd przekształca się w ceremonię, w której liczy się przede wszystkim zabawa oraz zewnętrzna oprawa uroczystości. Integralną część ekspozycji stanowi pokaz fotografii ślubnej w trójwymiarze w zabytkowym fotoplastykonie oraz wystawa fotografii ślubnej przed budynkiem muzeum.
Ekspozycji towarzyszyć będzie również wykład „O miłości ludowej prawie wszystko” oraz prezentacja obrzędów weselnych „Wesele góralskie z Istebnej”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.