Upadek Lehman Bross, jednego z największych banków inwestycyjnych w USA , inny bank - Merrill Lynch wykupiony przez konkurenta, poważne kłopoty ubezpieczyciela AIG, rosyjska giełda zwiesza notowania, spadły ceny ropy i węgla – czy to już globalny krach finansowy, czy też tylko chwilowe zawirowanie gospodarki?
- Obecny międzynarodowy kryzys na rynku kredytów jest bezprecedensowy, ale nie należy wpadać w panikę - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn, w wywiadzie dla agencji AFP, którego cytuje portal pb.pl.
Jakby na przekór jego słowom na światowych giełdach panuje totalna panika, a inwestorzy w pośpiechu wycofują pieniądze z parkietów na wszystkich kontynentach. Od kilku dni wszystkie indeksy świecą na czerwono i nic nie wskazuje, żeby w najbliższych dniach miało się coś zmienić.
Zaczęły hipoteki
- Doświadczamy bezprecedensowego kryzysu finansowego, bo wywodzi się on z samego „serca systemu”, z USA, a nie z jego „peryferiów”i dotknął jednocześnie cały świat – potwierdza Strauss-Kahn, który dodał, że fakt, iż kilka banków w USA przechodzi restrukturyzację, nie powinien prowadzić do paniki.
Obecny krach finansowy wywołał kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, który z kolei wywołał spadek wartości nieruchomości. Rynki finansowe ogarnęła panika. W ciągu ostatnich miesięcy z parkietów wyparował już przeszło bilion dolarów. Tylko w samej Rosji inwestorzy stracili już blisko dwie trzecie kapitału.
Zawieszenie notowań
We wtorek, 16 września br. roku rosyjska giełda zawiesiła notowania, po tym jak jej indeks RTS spadł w dół o ponad 10 proc., a MICEX o 16 proc.
- Mamy panikę na rynku, ogromne problemy z płynnością. Inwestorzy mają problemy z refinansowaniem swoich pozycji, dlatego je wyprzedają. Do tego wszystkiego dochodzą obawy o kondycję AIG w USA, co tylko dolewa oliwy do ognia - powiedział agencji Bloomberg Oleg Worotnicki z Uralsib Financial Corp. w Moskwie, cytowany przez portal pb.pl.
Tanieje ropa...
Światowe rynki dobija też gwałtownie taniejąca ropa, która po osiągnięciu cenowego rekordu na poziomie 147 USD przed 2-3 miesiącami, spadła już do mniej, niż 100 USD.
Ponad tydzien temu analitycy z Bespoke Investment Group prześledzili zachowanie trzech ostatnich rynkowych baniek: technologicznej z lat dziewięćdziesiątych, deweloperskiej z obecnej dekady i boomu na rynku ropy naftowej. Na podstawie analogii analitycy doszli do wniosku, że gdyby ropa miała powtórzyć ścieżkę indeksu Nasdaq, 1 lutego 2011 r. baryłką będzie kosztowała 32,06 USD. Jeśli pójdzie śladem deweloperów, 27 czerwca 2011 r. zapłacimy 31,40 USD. Wtedy ta prognoza została przyjęta z dużym niedowierzaniem, teraz biorąc pod uwagę ostatnie dwa dni bardzo możliwe, że sprawdzi się nawet szybciej.
... i surowce
Podobnie jest z innymi surowcami, w tym i z węglem. Jak powiedział nettg.pl Jerzy Galemba, rzecznik prasowy Węglokoksu ceny węgla spadły o ok. 8 dolarów.
Inwestorzy obawiają się, że spowolnienie gospodarcze spowodowane obecnym kryzysem osłabi popyt na paliwa i surowce. A analitycy tylko te obawy potwierdzają.
- Cała globalna gospodarka spowolni tempo o 0,5-2 proc., w tym Chiny i Europa - stwierdził Strauss-Kahn.
Nic więc dziwnego, że na giełdach surowcowych przecena, goni przecenę.
Powtórka z czarnego wtorku?
Czym skończy się obecny kryzys? – nie wiadomo. Nie brak takich, którzy spekulują, że obecny kryzys może być nawet większy, od tego z roku 1929. Inni uspakajają:
- Coś, co zdarza się pierwszy raz jest bardziej niebezpieczne niż coś, co się powtarza, ale różnica pomiędzy kryzysem finansowym z 1929 r. jest taka, że mamy instrumenty, które wprawdzie nie umożliwiają nam uniknięcia kryzysu, ale złagodzenie jego konsekwencji i korektę jego skutków - ocenił ostatnio przedstawiciel MFW.
Wszyscy są jednak zgodni co do jednego – na zakończenie kryzysu przyjdzie jeszcze poczekać.
- Nie mam wątpliwości, że to przekracza wszystko co do tej pory widziałem i ciągle nie jest zakończone – powiedział dziennikarzom Alan Greenspan, były szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.