O roli i przyszłości węgla w Polsce i na świecie dyskutowali w poniedziałek uczestnicy Międzynarodowej Konferencji "Rynek Węgla 2009". Spotkanie w katowickim hotelu Qubus zorganizowało Wydawnictwo Górnicze.
O roli i przyszłości węgla w Polsce i na świecie dyskutowali w poniedziałek uczestnicy Międzynarodowej Konferencji "Rynek Węgla 2009". Spotkanie w katowickim hotelu Qubus zorganizowało Wydawnictwo Górnicze.
Konferencję zainaugurował Jerzy Galemba, analityk Węglokoksu, który przedstawił rynek węglowy na świecie ("Transakcje papierowe podbiły ceny węgla").
Swoje plany handlowe na przyszły rok przedstawili główni producenci i dystrybutorzy węgla kamiennego ("Jaka podaż węgla?")
W tym roku - po raz pierwszy od dziesięcioleci - do Polski napłynie z zagranicy więcej węgla niż wyeksportują polskie kopalnie. Polska stanie się tym samym importerem węgla netto - szacują eksperci rynku węgla. Wynika to przede wszystkim ze spadku wydobycia.
Według eksperetów import po ośmiu miesiącach wyniósł ponad 6 mln ton, przy czym ok. 4 mln sprowadzono węgla koksowego. Co prawda zawirowania w przemysle stalowym, wygaszanie wielkich pieców przyniesie mniejsze zapotrzebowanie na koks, a więc i na węgiel, ale ten zamówiony płynie już do Polski. Najprawdopodobniej sprowadzimy w tym roku ponad 8 mln ton węgla. Prognozy sprzed dwoch miesięcy mówiły o imporcie nawet 10 mln ton. Jednak w obecnej sytuacji wydaje się to mało prawdopodobne. Importowany węgiel napływa do Polski z Rosji, Czech i USA.
Mniejsze wydobycie w polskich kopalniach przyniosło niższy eksport. Tylko Kompania Węglowa zrezygnowała z eksportu ponad 2 mln ton węgla, który za granicą mogłaby sprzedać korzystniej niż w kraju.
Po południu głos zabrali konsumenci węgla (reprezentanci energetyki i przemysłu chemicznego), którzy przedstawili oczekiwania swych branż. Prognozy wskazują na dalszy wzrost zapotrzebowania na energię i związany z tym narastający popyt na węgiel - wynika z wystąpienia prof. Józefa Dubińskiego, naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górniczego ("Węgiel będzie potrzebny")
W trzeciej części konferencji „Rynek Węgla 2009” zatytułowanej „Oczekiwania konsumentów” głos zabrali: dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Maria Skorupka z Puławskich Zakładów Azotowych oraz Herbert L. Gabryś, ekspert z dziedziny rynku węgla, były wiceminister gospodarki.
Według bylego wiceministra gospodarki Herberta L. Gabrysia malejące zapasy węgla na zwałowiskach i wciąż zmniejszające się wydobycie może spowodować problemy z funkcjonowaniem energetyki, zwłaszcza w sytuacji, gdyby nadchodząca zima okazała się ostra ("Rosną apetyty na węgiel")
W trakcie czwartej - wieczornej sesji eksperci rynkowi zastanawiali się nad problemem m.in. czy ceny surowca odpowiadają koniunkturze.
Czytaj również ("Kopalnie sprzedały więcej, niż wydobyły")
Drugi dzień konferencji (dla zainteresowanych uczestników) upłynie pod znakiem sesji wyjazdowych w kopalniach węgla.
Czytaj więcej o konferencji
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.