Kopalnia Piast, należąca do Kompanii Węglowej, ściśle współpracuje z Powiatowym Zespołem Szkół w Bieruniu. W ramach współpracy wspólnie organizowane są praktyki uczniowskie na terenie zakładu górniczego. Teraz będą się one odbywać w hali nr 5, która przeszła gruntowny remont i została wyposażona w niezbędne sprzęty. W uroczystym otwarciu obiektu, które miało miejsce w poniedziałek (21 listopada) wzięła udział Joanna Strzelec Łobodzińska - prezes KW oraz Klemens Ścierski - wiceprzewodniczący rady nadzorczej spółki.
W hali, po dostosowaniu jej do obowiązujących przepisów dotyczących szkolenia młodzieży odbywają się już zajęcia. Kopalnia Piast zapewniła uczniom odbywającym praktyki łaźnię wraz z niezbędną infrastrukturą. W odnowionej hali zorganizowano dziewięć stanowisk szkoleniowych, na których można szkolić jednocześnie ok. 50 uczniów. Punkty te to spawalnia, kuźnia, stanowisko do czyszczenia i konserwacji elementów kolejek podwieszanych, wymiana obudowy ŁP, obróbka skrawaniem, obróbka ręczna oraz demontaż hydrauliki siłowej, stanowisko do demontażu i konserwacji wyłączników oraz stacji transformatorowych, stanowisko do demontażu i konserwacji urządzeń elektrycznych, obróbka ręczna.
Na stanowiskach ćwiczebnych uczniowie wykonują ćwiczenia w ramach zajęć praktycznych i drobne prace na potrzeby kopalni. Część robót wykonano we własnym zakresie: stoły warsztatowe, podesty, podstawy pod tokarkę, wiertarkę i szlifierkę, regały itp. Halę wyposażono w urządzenia, które są niezbędne w procesie kształcenia uczniów. Mają oni do dyspozycji m.in. szlifierkę dwutarczową, pilarkę taśmową do metalu, tokarkę uniwersalną, wiertarkę stołową, urządzenie do cięcia metalu, spawarkę MIG wraz z odciągiem, kotlinę kowalską wraz z okapem. Do sali szkoleniowej zakupiona została także tablica interaktywna, który służyć będzie do organizacji szkoleń audiowizualnych.
Animatorką powstania tej ważnej w procesie szkolenia placówki jest Teresa Horst - dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu, która to szkoła ściśle współpracuje z kopalnią Piast.
- Zajęcia praktyczne w tej hali dają naszym uczniom możliwość zapoznania się z wieloma urządzeniami, z którymi potem, w trakcie pracy w kopalni będą się stykać na co dzień - mówi Teresa Horst. - To pozwala oswoić się młodym ludziom z trudnym środowiskiem pracy w kopalni - dodaje dyrektor bieruńskiego zespołu szkół.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Hehe, pozdrawiam Pana :) Na Piaście jest ok!
Człowieku jak masz frustracje to idź do lekarza Przeczytaj artykuł i po pierwsze nie nie byłeś tam to nie pisz głupot. Na "piaście" nikt nie traktuje uczniów i nowych pracowników jak nieudaczników. Po drugie jeżeli ty jesteś gnębiony na makoszowach (podejrzewam, że tam pracujesz) masz inne środki żeby temu zapobiec a nie pisać głupot, że uczniowie byli jak to napisałeś opier... PRZYJEDZ, ZOBACZ A POTEM ZASTANÓW SIĘ DWA RAZY CO PISZESZ P.S Ja tam byłem i po moim podpisie kto pracuje na "piaście" z uczniami to mnie pozna. Sądzę,że uczniowie z PZS w Bieruniu (a nawet jestem pewny) potwierdzą to co napisałem. "Koczurek"
A praktykanci byli opier... za byle co? Przezywani nieudacznikami i downami? Wypisano im kilka kar dla zasady? Nie, a czemu? Przecież tak jest codziennie na dole, tego nie ma w ramach praktyk?. Gnębienie funduje nam zwłaszcza dozór i kierownictwo kopalni - szczególnie na Makoszowach.