Pracownicy Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Powodem są zaległości w wypłacaniu pensji i brak premii z prywatyzacji firmy - poinformował rzecznik Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność Andrzej Pawlik.
Rzecznik poinformował, że pracownicy domagają się też wprowadzenia od 1 października 2011 r. podwyżki płac o 200 zł, według zasad uzgodnionych z władzami firmy w sierpniu.
Wśród postulatów przedstawiciele zakładowej Solidarności i Związku Zawodowego Budowlani wymieniają m.in.: niedotrzymywanie obowiązujących terminów wypłaty pensji, brak wypłaty w terminie należnej pracownikom premii prywatyzacyjnej, nieuregulowanie zaległych składek w ZUS, a także niewpłacenie pieniędzy na fundusz świadczeń socjalnych.
Od kwietnia, po prywatyzacji, właścicielem Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych (KKSM) jest spółka Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS).
Jak tłumaczył przewodniczący Solidarności w KKSM Jacek Michalski, inwestor nie dotrzymał terminu wypłaty premii prywatyzacyjnej, ustalonej w wynegocjowanym wcześniej pakiecie socjalnym. Zgodnie z dokumentem pracownicy zatrudnieni w firmie przed prywatyzacją, do lipca powinni byli otrzymać po 8 tys. zł.
Gdy tak się nie stało, związkowcy ustalili z zarządem DSS, że premia zostanie wypłacona w dwóch transzach do końca września. Pracownicy do tej pory nie otrzymali pieniędzy.
Michalski dodał, że są także problemy z wypłatą pensji - przykładowo wypłaty za wrzesień pracownicy otrzymali z niemal dwutygodniowym opóźnieniem.
Szef Solidarności liczy, że uda się dojść do porozumienia z zarządem firmy. Jeżeli tak się nie stanie, dla rozwiązania konfliktu zostanie powołany mediator.
Dyrektor ds. technicznych i członek zarządu KKSM Andrzej Kwaśny powiedział, że do chwili zakończenia sporu wewnątrz grupy kapitałowej nie będą udzielane komentarze w sprawie.
W wydanym stanowisku zarząd DSS poinformował, że kontynuuje rozmowy ze związkowcami "w celu osiągnięcia porozumienia i rozwiązania sporu zbiorowego". Zadeklarowano także przekazywanie informacji o kolejnych etapach rozmów.
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych to przedsiębiorstwo o 135-letniej tradycji w zakresie wydobycia i przerobu kamienia. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w regionie świętokrzyskim na terenie gmin: Chęciny, Daleszyce, Końskie, Łagów, Miedziana Góra. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie kopalnie piasku.
Spółka zajmuje się wydobyciem i sprzedażą kamienia łamanego, produkcją dolomitowych kruszyw budowlanych i drogowych, a także wydobyciem i sortowaniem piasków dla potrzeb budownictwa i drogownictwa. Działalność firmy koncentruje się również na obróbce i montażu wyrobów marmurowych dla potrzeb budownictwa oraz wystroju wnętrz.
Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, spór pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.
Konsekwencją nieuwzględnienia przez pracodawcę postulatów organizacji związkowej może być strajk (organizacja związkowa ogłasza go po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników zakładu). Wcześniej jednak - jak przewiduje ustawa - powinno odbyć się postępowanie mediacyjne. Jeżeli jego przebieg "uzasadnia ocenę", że nie doprowadzi ono do rozwiązania sporu przed upływem przewidywanych w ustawie terminów, organizacja, która wszczęła spór, może zorganizować strajk ostrzegawczy - jednorazowo i na czas nie dłuższy niż 2 godziny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.