W ciągu najbliższych dziesięciu lat potrzeba około 200 miliardów euro na potrzeby budowy gazociągów i sieci elektroenergetycznych.
Komisja Europejska proponuje wybór szeregu projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, które mają znaczenie dla osiągnięcia celów w zakresie klimatu i energii. Projektom, które otrzymają taki status, przysługiwać będą dwa przywileje:
-specjalna procedura przyznawania pozwoleń, która jest łatwiejsza, szybsza i bardziej przejrzysta niż zwykłe procedury. Każde państwo członkowskie wyznaczy jeden właściwy organ — punkt kompleksowej obsługi — odpowiedzialny za realizację całego procesu wydawania pozwolenia. Cała procedura wydawania pozwolenia nie będzie trwać dłużej niż 3 lata,
-finansowanie ze środków UE, które może mieć formę dotacji, obligacji projektowych lub gwarancji.
W latach 2014-2020 na infrastrukturę energetyczną zostanie przeznaczona kwota 9,1 miliarda euro w ramach instrumentu "Łącząc Europę" - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Jest to pierwsza okazja, gdy UE współfinansuje budowę dużych obiektów infrastruktury energetycznej ze środków pochodzących ze zwykłego budżetu. W ubiegłym okresie budżetowym (2007-2013), UE finansowała przede wszystkim studia wykonalności na łączną kwotę 155 milionów euro. W ramach Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej, ustanowionego w okolicznościach kryzysu gospodarczego i finansowego, w projekty energetyczne zainwestowano 3,85 miliarda euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.