Akademia Górniczo-Hutnicza organizuje 7 października konferencję poświęconą historii, współczesności i przyszłości dolnośląskiego kombinatu. W tym dniu uczelnia podpisze również z KGHM ważne umowy o wzajemnej współpracy naukowej.
Dawny Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi wkracza w drugie półwiecze swego istnienia. Obecnie dziesięć wyodrębnionych działów oraz trzydzieści spółek zależnych tworzy Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź. Zatrudnia ona ok. 30 tys. pracowników. Grupa nie tylko wydobywa miedź i srebro, ale również zajmuje się przeróbką, hutnictwem, rafinacją oraz przetwórstwem metali szlachetnych. Dodajmy, że od 1997 r. KGHM Polska Miedź SA notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i znajduje się w grupie 20 największych spółek giełdowych.
Konferencję "50 lat historii KGHM Polska Miedź" (początek: 11.00) zainaugurują wystąpieniami prof. Antoni Tajduś, rektor AGH, oraz dr Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. Podpiszą oni listy intencyjne, dotyczące utworzenia Laboratorium Pierwiastków Krytycznych AGH-KGHM oraz powołania spółki celowej Pierwiastki i Surowce Krytyczne, stworzonej przez KGHM, Tauron, ZGH Bolesław i AGH.
Wyjaśnijmy, że mianem pierwiastków krytycznych określa się najczęściej metale ziem rzadkich, występujące w przyrodzie w śladowych ilościach i niezbędne dla wielu dziedzin gospodarki, przede wszystkim elektroniki (np. erb używany jest w budowie laserów i wzmacniaczy optycznych).
- Polska jest w tej szczęśliwej sytuacji, że my niektóre z pierwiastków krytycznych albo mamy na swoim terytorium i możemy je wydobywać, albo też te pierwiastki są możliwe do odzyskania w odpadach uzyskiwanych przy produkcji miedzi, cynku czy ołowiu - mówił w czerwcu tego roku rektor AGH przy okazji powołania w strukturze uczelni Centrum Pierwiastków Krytycznych.
Laboratorium utworzone przez AGH i KGHM ma między innymi:
• ułatwić krajowemu środowisku naukowo-badawczemu dostęp do nowoczesnej analityki chemicznej najróżnorodniejszych ciał stałych,
• realizować badania nad pierwiastkami krytycznymi, w tym w obszarach uznawanych za priorytetowe dla KGHM, Polski i UE,
• ułatwić publikacjom naukowym dostęp do czasopism tzw. listy filadelfijskiej,
• wspomagać rozwój naukowy młodej kadry,
• szkolić wyznaczonych pracowników KGHM.
Spółka Pierwiastki i Surowce Krytyczne będzie koordynowała działalność AGH i przemysłu dotyczącą:
• złóż pierwiastków krytycznych (PK),
• wydobycia kopalin,
• technologii wzbogacania, otrzymywania i wytwarzania nowych materiałów.
Jednak przede wszystkim spółka będzie prezentowała w kraju i za granicą osiągnięcia badawcze AGH w zakresie PK, analizowała opracowania dotyczące gospodarki surowcami krytycznymi, potencjalne źródła metali krytycznych, w tym recykling, opracowywała projekty rozwiązań teoretycznych i praktycznych w zakresie oceny geologicznej, technologii wzbogacania i otrzymywania PK i nowych materiałów. Niektóre pierwiastki z listy europejskiej są obecnie eksploatowane w Polsce, zaś inne były kiedyś odzyskiwane w procesach rafinacji metali.
Swój udział w konferencji zapowiedziała czołówka polskiej nauki. Naukowcy będą dyskutowali o związkach Polskiej Miedzi z nauką i przyszłości tej współpracy. Organizatorem imprezy jest Fundacja dla Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.