Gdy kończy się wydobycie kopaliny zaczyna się drugie życie terenu górniczego. Rekultywacja terenów pokopalnianych czasami jest drogą przez mękę, ale zdarza się, że przynosi gminie bardzo wymierne korzyści. O tym będzie mowa podczas XVII Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich, które odbędzie się w Krakowie 27 - 29 września br. - dowiedział się portal nettg.pl od Jolanty Talarczyk, rzecznika prasowego Wyższego Urzędu Górniczego.
- Spotkania Szefów Urzędów Górniczych odbywają się raz w roku. Ich organizatorami są kolejni przedstawiciele nadzoru górniczego poszczególnych państw europejskich. Spotkania te są elementem współpracy administracji publicznej krajów Unii Europejskiej, ale także krajów współdziałających z Unią. W tym roku spoza europejskiej wspólnoty będziemy gościli między innymi reprezentantów Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Turcji. Rekultywacja terenów pogórniczych, o której będziemy dyskutowali w przyszłym tygodniu w Krakowie, jest jednym z elementów zrównoważonego rozwoju branży górniczej. W tej kwestii istotny jest głos samorządów lokalnych i mieszkańców, którzy będą użytkownikami tych właśnie terenów - mówi dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.
Prezes WUG podkreśla, że Polska posiada bogate doświadczenia w zagospodarowywaniu terenów pokopalnianych i może być przykładem dla innych państw. Jest przekonany, że Polacy mogą być dumni z realizowanych projektów, choć zdarzają się również niechlubne przykłady porzuconych obiektów i wyrobisk.
Polska nie pierwszy raz organizuje Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europy. Wyższy Urząd Górniczy był gospodarzem 2. Spotkania Szefów Urzędów Górniczych w 1996 r. w Katowicach oraz 10. Jubileuszowego, które odbyło się w 2004 r. we Wrocławiu. Celem Spotkań jest przede wszystkim wymiana doświadczeń w zakresie regulacji prawnych i funkcjonowania nadzoru górniczego, a także przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach europejskich. Tematy Spotkań są wyznaczane z rocznym wyprzedzeniem.
W tegorocznym krakowskim Spotkaniu zapowiedziało udział 16 delegacji: Austrii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Estonii, Finlandii, dwóch landów Niemiec (Brandenburgii oraz Saksonii), Irlandii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Tematem tegorocznych obrad są: "Przepisy prawne i doświadczenia w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych".
Patronat honorowy nad Spotkaniem Szefów Urzędów Górniczych sprawuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski. Patronat medialny nad obradami objęły redakcje Dziennika Zachodniego i Telewizji Katowice. Uczestnicy spotkania podczas pobytu w Polsce zwiedzą Kraków i Kopalnię Soli Wieliczka.
XVII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych zostało wpisane na listę spotkań odbywających się w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
- problem polega na tym, że przedsiębiorcy nie zawsze są zainteresowani rekultywacją, gdyż nie przynosi ona zysków tylko generuje ich zdaniem zbyteczne koszty ....; środki jakie gromadzone są na rachunkach funduszu likwidacji zakładu górniczego są kroplą w morzu potrzeb .... - a tu w nowym prawie geologicznym i górniczym, bezmyślnie głosujący za jego przyjęciem dyletanci uchwalili zwolnienie z obowiązku tworzenia takowego funduszu likwidacji zakłady górnicze prowadzące działalnośc w obszarach do 2 ha, w ramach tzw. małych koncesji (wydawanych przez starostów); efekt będzie taki że powstaną obszary o krajobrazie księżycowym, np. kilkudzisięcio hektarowe z "dziurami dwu hektarowymi" ....., za których rekultywację zapłacą podatnicy .....