Nowe zasady mające na celu zapobieganie nadużyciom w hurtowym handlu energią, a tym samym chroniące odbiorców końcowych, zostały dziś przyjęte przez Parlament Europejski – poinformowały portal nettg.pl służby prasowe PE.Handel hurtowy będzie od teraz podlegał niezależnemu monitorowaniu w całej UE, co umożliwi państwom członkowskim powstrzymywanie oraz karanie zachowań ograniczających konkurencję.
- Energia musi pozostać dostępna dla każdego, ma to kluczowe znaczenie dla gospodarki. Z zadowoleniem przyjmuję to rozporządzenie, które zapewni przejrzystość i będzie zapobiegać nadużyciom na hurtowym rynku energii, zapewniając dostępność cenową i uczciwe reguły rynkowe. Rozporządzenie przyczyni się do zapewnienia przejrzystości kształtowania cen w Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Jerzy Buzek.
Wszystkie umowy handlowe będą monitorowane przez nowo utworzoną Agencję ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), która będzie dostarczać dane do państw członkowskich, aby wesprzeć je w prowadzeniu dochodzeń w przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia oraz we wprowadzaniu środków zapobiegawczych. Aby zrównoważyć prerogatywy Agencji oraz krajowych organów regulacyjnych, a także by zapewnić jej niezależność, Dyrektor Agencji będzie zobowiązany konsultować z nimi sprawy dotyczące REMIT, lecz nie będzie związany ich opinią.
Na wniosek Parlamentu, w oparciu o rejestry krajowe, powstanie rejestr unijny zawierający listę wszystkich uczestników rynku energetycznego. Żaden z nich nie będzie mógł dokonać transakcji zanim nie zostanie zarejestrowany.
Po przyjęciu rozporządzenia w pierwszym czytaniu, wejdzie ono w życie 20 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Przepisy dotyczące raportowania informacji przez uczestników rynku do ACER (lista obowiązkowo raportowanych transakcji oraz instrumentów pochodnych, a także jednolite zasady), wejdą w życie sześć miesięcy po tym, jak Komisja zatwierdzi niezbędne akty wykonawcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.