W komorze Drozdowice IV (110 m pod ziemią) konferują o ochronie zabytków UNESCO. Do komory zjechali polscy i zagraniczni przedstawiciele organizacji, ośrodków naukowych oraz zarządzający obiektami figurującymi na Liście UNESCO. Uczestników - blisko 100 osób, powitał gospodarz solnych podziemi, prezes Kopalni Soli Wieliczka SA Kajetan d’Obyrn.
Konferencja "Wyjątkowa uniwersalna wartość a monitoring dóbr światowego dziedzictwa" jest podsumowaniem projektu "Doskonalenie systemów ochrony i zarządzania dóbr wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt realizuje Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS we współpracy z: Narodowym Instytutem Dziedzictwa (NID), Norweskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Małopolskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
W wielickich podziemiach 7 i 8 września eksperci dyskutują m.in. o efektywnych metodach monitoringu miejsc Światowego Dziedzictwa. Kopalnia Soli "Wieliczka" znalazła się na Liście UNESCO już w roku 1978, wśród pierwszych 12 obiektów na nią wówczas wpisanych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.