Przedstawiciele nadzoru górniczego, władz miejskich Bytomia i zarządu Kompanii Węglowej SA oraz Śląski Inspektor Nadzoru Budowlanego spotkali się w środę (31 sierpnia) w Wyższym Urzędzie Górniczym - poinformowała portal nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu. Rozmawiano o sytuacji w dzielnicy Karb, a także o przyszłości kopalni Bobrek-Centrum.
Postanowiono, że we wrześniu br. powołany zostanie Zespół Porozumiewawczy do spraw okresowej oceny eksploatacji prowadzonej przez KWK Bobrek- Centrum (trójstronny: Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, przedstawicie gminy i kierownictwa kopalni). W drugiej połowie października odbędzie się posiedzenie eksperckiej Komisji ds. Ochrony Powierzchni, działającej przy WUG, która będzie opiniowała programu eksploatacji kopalni Bobrek-Centrum na lata 2012 – 2014. Spotkanie odbyło się z inicjatywy dr inż. Piotra Litwy, prezesa WUG. Przyjęte postanowienia są spełnieniem programu wspólnych działań, zaproponowanych gościom przez prezesa Urzędu.
- Odszkodowania dla mieszkańców zniszczonych domów pozostawmy swojemu biegowi, bo są przedmiotem odrębnego porozumienia. Zajmijmy się teraźniejszością czyli stanem technicznym budynków w dzielnicy Karb, żeby nie doszło do jeszcze poważniejszych niż dotychczas skutków oraz przyszłością kopalni Bobrek-Centrum. Ustalenie procedur naszego współdziałania na przyszłość jest istotne zarówno dla prowadzenia dalszej eksploatacji w tym rejonie oraz zabezpieczenia obiektów budowlanych przed skutkami działalności górniczej. Powołanie Zespołu Porozumiewawczego nie jest niczym nowym, podobnych w całym kraju funkcjonuje obecnie 15, w tym 12 na terenie, w którym wydobywa się węgiel kamienny – mówił gospodarz spotkania Piotr Litwa.
Piotr Koj, prezydent Bytomia nie wznosił zastrzeżeń do prowadzenia wydobycia węgla pod miastem w przyszłości. Zaznaczał, że zależy mu jedynie, aby nie odbywało się to ze szkodą dla budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i nowo prowadzonych inwestycji, w tym m.in. obwodnicy, instalacji wodno – ściekowej. Problemem, który pogłębia bieżąca eksploatacja złóż węgła są niecki bezodpływowe. Z ich powodu w ubiegłym roku po raz pierwszy w 750-letniej historii miasta w Bytomiu wystąpiło zagrożenie powodziowe – zapewniał Koj.
O staranniejszą niż dotychczas profilaktykę budowlaną apelował Jan Spychała - Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Podkreślał przy tym, że tak zwana punktowa inwentaryzacja obiektów znajdujących się na powierzchni planowanej eksploatacji jest zawodna i często nie ma pokrycia w rzeczywistości. Mogą ją prowadzić osoby bez uprawnień budowlanych, którym nawet nie można postawić zarzutów jeżeli popełnili ewidentne błędy.
- Apeluję o odejście od metody punktowej na rzecz eksperckiej. Proszę, żeby w ustalaniu warunków przetargów lub zleceń na takie roboty, wskazywano, że mogą to być osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne – mówił Jan Spychała.
Przedstawiciele zarządu Kompanii Węglowej SA zapewniali, że są zainteresowani powołaniem trójstronnego Zespołu Porozumiewawczego. Podkreślali, że do 30 września 2011 r. ma być gotowa szczegółowa inwentaryzacja obiektów budowlanych, która poprzedzi przygotowanie planu ruchu kopalni Bobrek-Centrum na najbliższe lata.
- Okoliczności i przyczyny zdarzeń, które wstąpiły na terenie Bytomia – Karbia ustala Główny Instytut Górnictwa. Ekspertyzę powinniśmy otrzymać 30 września – podkreślała Joanna Strzelec – Łobodzińska, prezes KW SA.
Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, decyzją z 12 sierpnia br. zobowiązał Kompanię Węglową do ustalenia przyczyny sytuacji zaistniałej w Bytomiu-Karbiu. Odrębne rozpoznanie w tym zakresie prowadzi też nadzór górniczy.
Komisja ds. Ochrony Powierzchni na październikowym posiedzeniu będzie obradowała w obecności przedstawicieli władz Bytomia i zarządu KW SA. Prezes Litwa prosił, gości o przekazanie wszelkich materiałów i informacji odpowiednio wcześniej, aby recenzenci mogli je uwzględnić w swoich opiniach do programu działalności górniczej KWK Bobrek-Centrum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Proponuję by w ramach ekspertyzy wyjaśniającej tak duże skutki na powierzchni , wykonać odwiert geologiczno-badawczy zlokalizowany e centralnym punkcie występujących szkód . na przekroju ( rdzeniu) będą widoczne wszystkie elementy pozwalające na jasne określenie przyczyny !