Dla mieszkańców spotykających się z wicepremierem niezrozumiały był wynik kontroli przeprowadzonej przez Wyższy Urząd Górniczy.
- Dzisiaj trzeba te konsekwencje zjawisk przyrodniczych uwzględnić i doprowadzić do szybkiego przeprowadzenia mieszkańców. Mamy tu do czynienia z katastrofą o charakterze naturalnym, wywołaną też konsekwencjami działalności przemysłowej...
Wicepremier odniósł się także do przyszłości pogórniczych terenów w Bytomiu. Jego zdaniem wielkim atutem miasta jest jego położenie ponieważ Bytom znajduje się w pobliżu skrzyżowania dwóch autostrad. Dlatego jest możliwość, by w tym rejonie pomyśleć o wprowadzeniu strefy ekonomicznej.
Prezes Kompanii Węglowej zapowiedziała dziennikarzom, że po przejęciu zdegradowanego terenu, zostałby on poddany kompleksowej rekultywacji. W przyszłości byłby przeznaczony pod cele rekreacyjne lub przemysłowe. Prezes Strzelec-Łobodzińska poinformowała również, że do końca przyszłego tygodnia przedstawione zostaną kwestie dotyczące zamiany mieszkań (w przypadku lokali komunalnych) lub wykupu (gdy w grę wchodzą mieszkania własnościowe).
Prezes KW odniosła się także do dalszych planów wydobycia w okolicy ściany 1. Zapowiedziała, że Kompania planuje eksploatację kolejnych pokładów węgla w tym rejonie za około 2-3 lata. Potwierdziła również, że spółka zleciła Głównemu Instytutowi Górnictwa wykonanie dodatkowych ekspertyz w sprawie kopalni Bobrek-Centrum.
Szkody: gdzie po odszkodowania?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.