Po ośmiu latach starań Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy znajdujący się w Kopalni Soli Wieliczka uzyskał możliwość leczenia uzdrowiskowego. Było to możliwe dzięki zmianom w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym oraz decyzji podjętej przez resort zdrowia. Teraz Wieliczka jest pierwszym w Polsce oraz jednym z niewielu na świecie podziemnych uzdrowisk.
Dokładnie 6 lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 4 marca br. o zmianie Ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Jej nowelizacja umożliwiła leczenie uzdrowiskowe również pod ziemią - w urządzonych wyrobiskach górniczych. Blisko miesiąc później minister zdrowia potwierdził, że tego typu leczenie można prowadzić na obszarze Kopalni Soli Wieliczka, a dokładnie w komorach Jezioro Wessel, Stajnia Gór Wschodnich oraz Smok. Ich obszar był bowiem wcześniej uznawany jako sanatorium uzdrowiskowe. W ten sposób kopalnia stała się pierwszy w Polsce podziemnym uzdrowiskiem.
Minister ustalił także dla podziemnego sanatorium uzdrowiskowego kierunki lecznicze: choroby dolnych dróg oddechowych, choroby górnych dróg oddechowych oraz choroby skóry. W oparciu o tę ministerialną decyzję Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy uruchomi rehabilitację uzdrowiskową (turnusy 28-dniowe) oraz ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe (turnusy 21-dniowe).
W tym miejscu należy przypomnieć, że Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych ograniczała możliwość leczenia uzdrowiskowego wyłącznie do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego zlokalizowanych w uzdrowiskach na powierzchni ziemi. Niemniej prawodawca w tym samym dokumencie wymienił subterraneoterapię jako metodę lecznictwa uzdrowiskowego wykorzystującą właściwości mikroklimatu solnych wyrobisk. W sierpniu 2006 roku rozporządzenie ministra zdrowia określiło wymagania dla zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, w tym w szczególności dla urządzonych wyrobisk górniczych w kopalniach. Dopiero w tym roku weszła w życie ustawa (z 4 marca 2011), która dała możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.
- Program Leczenia Uzdrowiskowego obejmuje rehabilitację pulmonologiczną oraz rehabilitacyjno-lecznicze pobyty nocne w warunkach subterraneoterapii – wyjaśnia Jan Kubas, dyrektor Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno- Leczniczego. - Kontynuujemy XIX-wieczną tradycję uzdrowiskową Wieliczki. W przyszłości chcemy poszerzyć ofertę leczniczą o kąpiele solankowe. Aktualnie trwają prace górnicze w komorze Smok, która zostanie przystosowana do zabiegów suchych, czyli inhalacji, kinezyterapii oraz zabiegów mokrych, czyli kąpieli solankowych, perełkowych, masażu podwodnego w podziemnym basenie solankowym - dodaje Kubas.
Unikatowy mikroklimat wielickiej kopalni posiada świadectwo wydane w maju br. przez Polską Akademię Nauk Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego w Warszawie. Wysoką jakość subterraneoterapii potwierdza Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9001:2008 w systemie zarządzania jakością w służbie zdrowia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.