Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkiem indeksów S&P 500 i Nasdaq. Inwestorzy analizowali decyzję Fed dotyczącą stóp procentowych, a także wyniki spółek technologicznych. Rynki negatywnie oceniły m.in. wyniki Microsoft, którego notowania spadły o 10 proc.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 49.071,56 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił o 0,13 proc. i wyniósł 6.969,01 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,72 proc. do 23.685,12 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,05 proc. do 2.654,774 pkt. Indeks VIX rośnie o 3,24 proc. do 16,88 pkt.
Na Wall Street trwa sezon wyników. Po sesji swój kwartalny raport finansowy przedstawi m.in. Apple.
W czwartek S&P 500 w dół pociągnęły m.in. akcje Microsoft.
Kurs Microsoft spadł o 10 proc. Firma poinformowała o spowolnieniu wzrostu w sektorze chmury w ostatnim kwartale. Firma opublikowała również prognozy dotyczące marży operacyjnej na trzeci kwartał roku obrotowego, które nie przekonały inwestorów.
Nakłady inwestycyjne Microsoftu w ostatnim kwartale wyniosły 37,5 mld dol., co stanowi wzrost o 66 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i przekroczyły szacunki analityków, którzy prognozowali 36,2 mld dolarów.
“Rynki nie nagradzają już największych nakładów inwestycyjnych, a wysokie nakłady inwestycyjne Microsoftu najwyraźniej je wystraszyły, pozostawiając wątpliwości, czy dalsze wydatki zapewnią jasną ścieżkę do zysku. Nakłady inwestycyjne pozostają głównym zmartwieniem rynku, ponieważ uwaga inwestorów przesuwa się z optyki wzrostu na moment i zwrot z inwestycji w sztuczną inteligencję“ - powiedział Jake Behan, dyrektor ds. rynków kapitałowych w Direxion.
“Wracamy do narracji, że nie obserwujemy jednorodnego wzrostu wszystkich firm technologicznych. Wydatki inwestycyjne wzrosły na wszystkich płaszczyznach. Rynek po prostu nagradza możliwość ich monetyzacji, jednocześnie stawiając znaki zapytania przed firmami, które nie są w stanie tego zrobić“ - powiedział Rory McPherson, dyrektor ds. inwestycji w Magnus Financial Discretionary Management.
Spadki notowań spółek IT pokazują obawy inwestorów, że sztuczna inteligencja zakłóci model biznesowy Microsoftu.
Akcje ServiceNow spadły o 10 proc. po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań wyników za czwarty kwartał. Akcje Oracle i Salesforce spadły odpowiednio o 2 proc. i 6 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.