Ministerstwo Edukacji Narodowej po licznych protestach w ostatnich miesiącach ulega racjom nauczycieli? Najwyraźniej, bo od początku roku wchodzą w życie bardzo korzystne dla nauczycieli rozwiązania w zakresie wynagradzania za godziny ponadwymiarowe.
Przypomnijmy, że nauczyciele przez ostatnie miesiące tracili na wynagrodzeniach, gdy nie realizowali zaplanowanych lekcji z przyczyn od nich niezależnych. Chodziło o zaplanowane wyjścia uczniów z terenu szkoły, na przykład do kina. Ale także, gdy w wyniku nieobecności ucznia nie doszło do zajęć indywidualnych.
To właśnie ten problem był jednym z głównych powodów protestów nauczycieli i działań związków zawodowych. Związkowcy wskazywali, że nauczyciele tracą część dochodów niezależnie od tego, że pozostają w gotowości do pracy, a zajęcia nie odbywają się z przyczyn od nich niezależnych. Sprawa trafiała także do sądów pracy, które w części orzeczeń przyznawały rację nauczycielom.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe będzie przysługiwało nauczycielowi w każdym przypadku, gdy niezrealizowanie przez niego przydzielonych godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nastąpiło z przyczyn niedotyczących nauczyciela, a nauczyciel był gotów do realizacji tych zajęć – informuje ministerstwo.
Dodając, że nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe w różnych przypadkach nieodbycia zajęć z przyczyn leżących po stronie szkoły, np. z powodu nieobecności ucznia na zajęciach prowadzonych z nim indywidualnie, wyjazdu klasy na wycieczkę itp. Warunkiem zachowania prawa do wynagrodzenia jest pozostawanie nauczyciela w tym czasie w gotowości do realizacji tych zajęć.
W celu uniknięcia wątpliwości, czy jest możliwe przydzielenie nauczycielowi pozostającemu w gotowości do pracy realizacji w tym czasie innych zadań, doprecyzowano, że nauczycielowi można przydzielić do realizacji w czasie, w którym zostały zaplanowane godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze lub wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela.
Tak więc w czasie, w którym nauczyciel z przyczyn od siebie niezależnych nie będzie realizował godzin ponadwymiarowych, będzie mógł mieć przydzielone do realizacji różne zajęcia z uczniami lub na ich rzecz. W czasie zaplanowanych godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielowi będzie można powierzyć również realizację doraźnych zastępstw. W takim przypadku nauczyciel będzie realizował godziny doraźnych zastępstw w ramach wynagrodzenia, jakie przysługuje mu za zaplanowane godziny ponadwymiarowe.
Ustawa weszła w życie z początkiem roku, jednak przepis art. 35 ust. 3e Karty Nauczyciela, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 listopada 2025 r., będzie miał zastosowanie do ustalania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przypadające do realizacji począwszy od 1 września 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.