REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
17 października 2025 12:24 Portal gospodarka i ludzie autor: TCZ

Solidarność z JSW zarzuca premierowi Tuskowi manipulację danymi o wynagrodzeniach górników

Siedziba Jastrzębskiej Spółki Węglowej
fot: JSW/Dawid Lach

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zarzuciła premierowi Donaldowi Tuskowi "manipulację danymi o górniczych wynagrodzeniach". Zdaniem ZOK, szef rządu w swoich niedawnych wypowiedziach pominął fakt, że "wzrost płac w JSW był analogicznym wobec innych branż skokowym wzrostem wynagrodzeń wyrównującym poziom wynagrodzeń do poziomu inflacji", zaś wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, wypowiadając się na ten sam temat, "zawyżył tegoroczne pensje pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej", traktując wypłacone wcześniej nagrody jednorazowe jako ich część. 

ZOK NSZZ "Solidarność" w JSW ma pretensje do premiera, że ten, kilka dni temu, podczas wizyty w Raciborzu, opowiadając dziennikarzom o sytuacji w spółce oraz planowanych działaniach rządu w sprawie jej restrukturyzacji, za sytuację obwiniał właśnie przedstawicieli strony społecznej, mówiąc: - Nie oszukujmy się - wiemy, jakie są powody krytycznej sytuacji w JSW. Ci, którzy nią zarządzali, niepotrzebnie ulegali presji także działaczy związkowych. Firma, żeby dobrze prosperowała, musi być postawiona na nogi. Nie może być tak, że im większe tarapaty, tym wyższe zarobki. Bo tak to nie pojedzie.

"Pazerność" górników czy manipulacja danymi? Związkowcy JSW odpowiadają premierowi

Związkowcy podkreślają, że wypowiedź premiera Tuska została poprzedzona przez wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego, który w ten sam dzień stwierdził publicznie, że "wynagrodzenia w JSW wzrosły bardzo mocno. Od 2021 do 2023 roku wzrosły o ponad 60 procent. To jest naprawdę ogromny wzrost".

- Nie wiemy, jakimi danymi posługiwał się premier polskiego rządu, wmawiając opinii publicznej, że to my - pracownicy - naszą "pazernością" na wzrost wynagrodzenia zarżnęliśmy spółkę. Jednak od doświadczonego polityka, jakim jest Donald Tusk, wymagamy odpowiedzialności za oskarżenia wobec górników, bo to nie pierwszy raz, kiedy pełniąc funkcję premiera, manipuluje opinią publiczną, wmawiając jej kłamstwo oparte na dezinformacji przygotowanej przez kolegę wiceministra Kropiwnickiego - podkreślają związkowcy z JSW.

I dodają: Dlatego panu premierowi przypominamy, a opinii publicznej wyjaśniamy, że wzrost płac w okresie 2021-2025 wyniósł około 38 proc. Tak to wygląda w rzeczywistości. I ten wzrost wynagrodzeń - przy bardzo dobrej sytuacji finansowej Spółki - zapewniał utrzymanie płacy realnej. Jednocześnie przypominamy, że w analogicznym okresie 2022-2025 średnie wynagrodzenie pracownika w gospodarce narodowej wzrosło o przeszło 30 proc. W naszej Spółce - w tym samym okresie - wynagrodzenia wzrosły praktycznie o tyle samo, bo o około 35 proc.

Solidarność prostuje: Wzrost płac jedynie wyrównał inflację, a nie "zarżnął spółkę"

Zdaniem związkowców z ZOK NSZZ "Solidarność" w JSW Premier Tusk "zapomniał dopowiedzieć", że od 2021 roku:
- inflacja wzrosła o ponad 34 proc., a w czasie wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku wynosiła ponad 18 proc., zaś rok później - w 2023 r. - około 14 proc.,
- wzrost płac w JSW SA był analogicznym wobec innych branż skokowym wzrostem wynagrodzeń wyrównującym poziom wynagrodzeń do poziomu inflacji.

- Dlaczego Pan tak tendencyjnie manipuluje wynagrodzeniami górników na przestrzeni ostatnich kilku lat, mieszając realne wynagrodzenie pracownika JSW SA z dodatkami do wynagrodzeń wypłaconymi w latach 2022-2023, jednocześnie pomijając czynnik inflacji? - pytają premiera związkowcy.

Całe stanowisko Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostępne jest TUTAJ

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Pracowałaś w górnictwie? Pochodzisz z rodziny górniczej? To dla Ciebie
13 października 2025
13.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]