VI PKG: Potrzebujemy strategii, która stanie się drogowskazem w świecie niepewności

fot: ARC

W przyjętej Deklaracji Lubelskiej wskazano kluczowe warunki rozwoju sektora surowcowego w Polsce

fot: ARC

Deklaracja Lubelska VI PKG Lublin 2025 to  wspólny głos nauki, przemysłu i administracji w sprawie przyszłości polskiego górnictwa i bezpieczeństwa surowcowego – podkreślają jednym głosem jej sygnatariusze.

Przypomnijmy, podczas VI Polskiego Kongresu Górniczego „Górnictwo2050.pl – surowce, energia, transformacja” przyjęto dokument o znaczeniu strategicznym dla przyszłości polskiej gospodarki – Deklarację Lubelską. To wspólne stanowisko środowisk naukowych, przemysłowych, administracji publicznej i partnerów społecznych w sprawie kierunków rozwoju sektora surowcowego w perspektywie 2050 r.

Deklaracja jest wyrazem przekonania, że transformacja energetyczna i gospodarcza Polski wymaga silnych fundamentów w postaci stabilnej i długofalowej Strategii Surowcowej Państwa, spójnej z europejską polityką klimatyczną i odpowiadającej na potrzeby społeczne oraz gospodarcze. Jej treść opiera się na wynikach badań klimatu inwestycyjnego przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, współorganizatora kongresu i twórcę Krajowego Planu Poszukiwań Surowców Krytycznych.

W dokumencie wskazano kluczowe warunki rozwoju sektora: stabilne i przewidywalne prawo, uproszczone procedury administracyjne, przyjazne podatki i koszty pracy, łatwiejszy dostęp do kapitału i technologii, ochronę praw inwestorów oraz kształcenie nowoczesnych kadr łączących wiedzę geologiczną, inżynierską i cyfrową.

Przyjęta Deklaracja opiera się na trzech filarach odpowiedzialnej transformacji - bezpieczeństwie surowcowym, czyli zapewnieniu stabilnych dostaw surowców krytycznych i energetycznych oraz dywersyfikacji źródeł ich pozyskania, rozwoju odpowiedzialnym środowiskowo i społecznie, łączącym eksploatację, recykling, odzysk i import w sposób zrównoważony, a także Innowacji i edukacji, czyli wdrażaniu cyfryzacji, automatyzacji, sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii materiałowych i kształceniu kadr przyszłości.

Uczestnicy kongresu wskazali, że Polska w 2050 r. powinna stać się krajem o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym, rozwiniętym przemyśle mineralnym zintegrowanym z europejskimi łańcuchami wartości, z recyklingiem jako filarem gospodarki i gospodarką surowcami krytycznymi opartą na większej samowystarczalności. W nowym modelu górnictwo i geologia mają korzystać z potencjału Przemysłu 4.0 i 5.0, a edukacja i innowacje – budować trwałą przewagę konkurencyjną Polski.

– Deklaracja Lubelska w obecnych, niełatwych i często dziwnych czasach, w których przyszło nam żyć, może wydawać się dokumentem zbyt oczywistym, a nawet trywialnym. Ale to nie jest oznaka jej słabości, tylko znak tych czasów, w których oczywiste prawdy nauki, gospodarki i bezpieczeństwa trzeba przypominać z jeszcze większą siłą. To właśnie teraz potrzebujemy strategii, która stanie się drogowskazem w świecie niepewności – podkreślił dr hab. inż. Artur Dyczko, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polskiego Kongresu Górniczego, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

„Deklaracja Lubelska jest apelem do rządu, parlamentu i instytucji publicznych o przyjęcie nowoczesnej Strategii Surowcowej Polski. Strategii, która zapewni bezpieczeństwo surowcowe i przewagi technologiczne naszego kraju, stworzy stabilny klimat inwestycyjny i będzie odpowiedzialna wobec środowiska i przyszłych pokoleń” – dodają sygnatariusze dokumentu.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?