REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
20 sierpnia 2025 16:05 Polska Agencja Prasowa

Piekary Śląskie: Czy będzie referendum w sprawie ogrzewania budynków?

Czy w Piekarach Śl. będzie referendum?
fot: UM Piekary Śląskie

Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan zwróciła się do rady miasta z wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego. Poinformowała, że mieszkańcy mieliby w nim wybrać sposób ogrzewania budynków w mieście - biomasę i zmodernizowane stare kotły węglowe lub spalarnię odpadów.

W opublikowanym w środę oświadczeniu Sława Umińska-Kajdan podkreśliła, że to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących przyszłości Piekar Śląskich. Wskazała, że jej skutki mieszkańcy będą odczuwali przez wiele lat.

“Wspólnie zdecydujemy, które rozwiązanie jest najlepsze. Czy chcemy modernizować w oparciu o biomasę stare kotłownie węglowe znajdujące się na naszych osiedlach? Czy może lepszym rozwiązaniem jest ich likwidacja na rzecz Centralnego Źródła Ciepła opartego na spalarni odpadów zlokalizowanej przy ul. Granicznej?“ - napisała Sława Umińska-Kajdan w oświadczeniu.

Zasygnalizowała, że w tym temacie “nie ma miejsca na politykę, protesty i wzajemne pretensje“. Zaznaczyła, że chce, aby ta decyzja została podjęta przez mieszkańców “na równych zasadach, w sposób rzetelny i demokratyczny“. Zapowiedziała, że lokalny samorząd nie będzie przekonywał do jednej lub drugiej możliwości, ale zamierza przedstawiać informacje, na podstawie których mieszkańcy będą mogli podjąć własną decyzję.

“Referendum bywa nazywane świętem demokracji. To moment, w którym mieszkańcy mają realny wpływ na konkretne decyzje. To właśnie jest istota demokracji - wspólne, odpowiedzialne wybory“ - wskazała Sława Umińska-Kajdan i zachęciła mieszkańców do udziału w referendum.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piekary Śląskie Wojciech Maćkowski poinformował PAP, że uchwała ws. przeprowadzenia referendum lokalnego powinna pojawić się na sesji rady miasta pod koniec sierpnia.

Organ stanowiący - w tym przypadku Rada Miasta Piekary Śląskie - może zdecydować o przeprowadzeniu referendum lokalnego bezwzględną większością głosów swojego składu. Uchwała musi zawierać pytania referendalne, termin przeprowadzenia referendum, wzór kart do głosowania oraz kalendarz czynności referendalnych.

Zgodnie z prawem referendum musi odbyć się w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50 dni od opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W przypadku Piekar Śląskich może się ono odbyć pod koniec października. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jacek Korski: Winne są kopalnie i pracujący w nich górnicy
16 sierpnia 2025
57.4 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]