W Ośrodku każdego roku podnosi swoje kwalifikacje blisko 60 tysięcy osób. O najwyższy poziom szkoleń dba 50 pracowników etatowych oraz ponad 320 stałych wykładowców - specjalistów w odpowiednich dziedzinach. W 2007 r. siedzibę spółki przeniesiono do Knurowa. Wtedy też przyjęto, funkcjonującą obecnie nazwę firmy.
Głównym celem działalności ośrodka jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przede wszystkim wśród górników Kompanii Węglowej SA, zarówno w zakresie szczególnych kwalifikacji dołowych jak i zawodów związanych z pracą na powierzchni czy w pionie energomaszynowym.
260 programów nauczania, w oparciu o które prowadzi się tu kursy i szkolenia, to potężna baza merytoryczna. Skuteczne nauczanie nie ogranicza się jednak tylko do teorii - w branżach górniczych ogromną rolę odgrywa strona praktyczna szkoleń. Szczególna dbałość o kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy powoduje, że ta część działalności edukacyjnej zyskuje specjalne znaczenie w działalności ośrodka. Szkolenia praktyczne prowadzone są w sztolniach przy kopalniach Halemba-Wirek, Knurów-Szczygłowice, Bobrek-Centrum oraz przy Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, a także w wyrobiskach podziemnych kopalń Jankowice i Bielszowice oraz sztolni ćwiczebnej Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Rybniku.
Ośrodek dysponuje także specjalistyczną pracownią elektryczną utworzoną wspólnie z KWK Rydułtowy- Anna. W kopalni Knurów-Szczygłowice funkcjonuje natomiast, zakupiony przez firmę do celów szkoleniowych, kombajn, a przy kopalni Bielszowice uruchomiono ścianę ćwiczebną do gaszenia płonącego gazu. Do celów szkoleniowych wykorzystywane są także zasoby Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, w podziemiach skansenu Górniczego Luiza.
KOS prowadzi swoją działalność szkoleniową w siedmiu przedstawicielstwach znajdujących się w Knurowie (centrala), Brzeszczach, Bieruniu, Bytomiu, Lędzinach, Zabrzu i Rybniku oraz podległych im 14 placówkach szkoleniowych zlokalizowanych przy wszystkich oddziałach KW SA W strukturze ośrodka funkcjonuje również Pracownia Badań Psychologicznych Lędziny, a także placówkę szkoleniową przy Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach –Dziedzicach.
Sukcesywny rozwój ośrodka w stronę regularnej działalności edukacyjnej dla dorosłych, zaowocował w 2008 roku uruchomieniem, działającej w systemie zaocznym, Niepublicznej Szkoły Policealnej. Już w następnym roku uzyskała ona uprawnienia szkoły publicznej. W tym samym roku, poprzez uruchomienie kursów z zakresu obsługi maszyn budowlanych, uczyniono znaczący krok na drodze do rozszerzenia spektrum działalności poza branże górnicze.
Prestiż Ośrodka podkreśla także współpraca z szeregiem placówek i instytutów naukowo - badawczych oraz uczelni wyższych oraz instytucjami nadzorującymi pracę w przedsiębiorstwach. Ostatnim namacalnym tego dowodem są przeprowadzone we współpracy z prof. Markiem S. Szczepańskim badania socjologiczne dotyczące stabilizacji załóg górniczych w kopalniach Kompanii Węglowej.
Gruntowna znajomość rynku, piętnastoletnie doświadczenie, umiejętność elastycznego dostosowania oferty do rynku pracy i potrzeb klienta oraz niepodważalny profesjonalizm kadry – właściwe proporcje wszystkich tych składników w połączeniu ze skalą działalności wyrażoną dziesiątkami tysięcy przeszkolonych osób, dają synergiczny efekt, plasujący KOS w ścisłej czołówce firm szkoleniowych na Śląsku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.