Firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ogłosiła, że amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) zakończyła 75-dniowy okres konsultacji publicznych w sprawie wniosku GEH o uzyskanie ostatecznej koncesji dla projektu ekonomicznego uproszczonego wodnego reaktora wrzącego generacji III ESBWR – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Podczas 75-dniowego okresu konsultacji publicznych wyznaczonego przez NRC i zakończonego 7 czerwca 2011 r. organowi regulacyjnemu przekazano trzy uwagi (w tym jedną pozytywną dotyczącą właściwości nowego systemu bezpieczeństwa biernego ESBWR), które należy uwzględnić w ramach ostatecznej procedury decyzyjnej w sprawie koncesji dla projektu. Według stanu na marzec, kiedy rozpoczął się okres konsultacji publicznych, ESBWR był bliski uzyskania ostatecznej koncesji jesienią 2011 r.
Ostateczna koncesja dla technologii reaktora udzielona przez NRC jest elementem niezbędnym do udzielenia przez organ regulacyjny koncesji na budowę i eksploatację zezwalającej na budowę nowej elektrowni jądrowej z wykorzystaniem tego modelu reaktora. Proces kontroli przeprowadzanej przez organ regulacyjny obejmuje dogłębne, wieloletnie badania właściwości systemów bezpieczeństwa reaktora oraz specyfikacji technicznych. GEH przedłożyła organowi regulacyjnemu swój wniosek o koncesję dla projektu reaktora ESBWR w sierpniu 2005 r.
- Niewielka liczba otrzymanych uwag w ramach konsultacji publicznych jest wynikiem skrupulatności NRC przy rozpatrywaniu naszego wniosku oraz skutecznych starań ze strony naszego zespołu w celu dostarczenia NRC niezbędnych informacji najszybciej jak to możliwe - powiedziała Caroline Reda, prezes oraz dyrektor generalny GEH. - GEH wyraża gotowość przekazania NRC wszelkich dodatkowych informacji, które mogłyby okazać się pomocne w celu zapewnienia terminowego zakończenia procesu decyzyjnego na szczeblu federalnym, i tym samym uzyskania długo oczekiwanej koncesji dla projektu budowy reaktora ESBWR w Stanach Zjednoczonych - dodała Reda.
W marcu 2011 r. zakończono ostatni kluczowy test bezpieczeństwa uzyskaniem przez ESBWR pozytywnej oceny w ostatecznym raporcie z oceny bezpieczeństwa (FSER) oraz wydaniem decyzji o ostatecznym zatwierdzeniu projektu [FDA]. Pozytywna ocena w raporcie FSER utorowała drogę do uzyskania ostatecznej koncesji dla projektu ESBWR wymaganej dla jego wdrożenia w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie FDA stanowi przesłankę do uznania ESBWR przez NRC za reaktor bezpieczny i spełniający wymogi techniczne. Wydanie decyzji FDA toruje drogę dla budowy ESBWR w innych krajach uznających FDA za zatwierdzenie projektu reaktora przez „kraj pochodzenia”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.