Co najmniej 20 tys. lamp ledowych oświetlenia ulicznego instaluje w tym roku Tauron w gminach południowej Polski; zastąpią one stare lampy sodowe. Ponad 1 tys. takich źródeł światła działa już w górnośląskiej gminie Gierałtowice. Kolejne blisko 3,2 tys. jest montowanych w małopolskim Chrzanowie.
Jak przypomniał w poniedziałkowej informacji Tauron, od kilku lat na terenach, gdzie operatorem oświetlenia ulicznego jest ten koncern, prowadzone są wymiany opraw oświetleniowych na nowoczesne, w technologii LED.
Najnowsze prace to kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Chrzanów w woj. małopolskim. Rozpoczęte już prace obejmą 3,2 tys. opraw oświetleniowych. Korzyści mają być widoczne natychmiast - w budżecie gminy oraz na ulicach miasta i wokół niego.
Jak powiedział, cytowany w informacji, wiceprezes Tauronu Nowych Technologii Marcin Styrna, nie chodzi jedynie o wymianę opraw na ekonomiczniejsze - umożliwiają one zupełną zmianę podejścia do zarządzania oświetleniem.
“Każda lampa staje się inteligentnym punktem systemu, który można kontrolować z poziomu platformy online. Dzięki temu zyskujemy narzędzie, które pozwoli precyzyjnie zarządzać kosztami, a mieszkańcom zapewni zdecydowanie większe bezpieczeństwo i codzienny komfort“ - wskazał Styrna.
Spółka Tauron Nowe Technologie jest właścicielem i operatorem sieci oświetleniowej na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie obsługuje łącznie ponad 600 tys. punktów świetlnych. Co roku Tauron modernizuje średnio 20 tys. z nich, pokrywając całość związanych z tym nakładów inwestycyjnych.
Koncern akcentuje, że koszty zasilania oświetlenia drogowego stanowią przeciętnie 25 proc. wszystkich wydatków miast i gmin ponoszonych z tytułu zużycia energii. Technologia ledowa umożliwia zastąpienie np. często spotykanych dotąd 300-watowych lamp sodowych nowoczesnymi oprawami o mocy 80 MW.
Instalacją oświetleniową z oprawami ledowymi można sterować. We wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje ruch, oprawy mogą korzystać z pełnej mocy, natomiast późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc można ograniczyć o kilkadziesiąt procent, co przekłada się na znacznie niższe zużycie energii elektrycznej.
Podobne rozwiązania Tauron stosuje w miejskich parkach, gdzie oświetlenie podąża za ludźmi na parkowych alejkach lub w okolicach przejść dla pieszych: jeśli pieszy wejdzie w pole monitorowane przez kamery lub czujniki ruchu, system może podnieść moc zamontowanych tam lamp, a po kilkunastu sekundach strumień świetlny jest redukowany.
Różnice w zużyciu energii pomiędzy starymi a nowymi urządzeniami są znaczące. Według planu modernizacji dla Chrzanowa, moc instalacji zostanie tam zredukowana z 475 kW do 123,4 kW, a prognozowane zużycie energii elektrycznej spadnie z 2663 tys. kWh do zaledwie 1029 tys. kWh w skali roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.