Biała Księga Zrównoważonej Transformacji Regionów Węglowych w Polsce 2025-2049 miała określić kierunki tego procesu. Do współpracy zaproszono ekspertów z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii WSB, z Ministerstwem Przemysłu oraz z międzynarodowym zespołem ekspertów Banku Światowego. Dotarliśmy do projektu Białej Księgi. Czy daje ona choćby jedną receptę na to, w jaki sposób bezpiecznie prowadzić proces odchodzenia od węgla? Na to pytanie próbuje dać odpowiedź red. Kajetan Berezowski w najnowszym wydania Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 19 czerwca.
Temat Białej Księgi tym razem dominuje. Omawia ją także w swym felietonie dr inż. Jacek Korski. Przy okazji red. Aldona Minorczyk-Cichy zastanawia się nad tym, czy Śląsk straci jednak Ministerstwo Przemysłu. Być może dowiemy się o tym już w nadchodzącym tygodniu.
Poza tym piszemy o rewitalizacji szybu Chrobry i rudzkich architektach z TK Holding Truszczyński&Kobierzewski, autorach projektu nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17. Znaleźli się w gronie finalistów World Architecture Festival 2025 w kategorii WAF Completed Buildings – School. Wspomina o tym red. Aldona Minorczyk Cichy.
Z kolei red. Anna Tabaka-Makunowska rozmawia z Maciejem Dudzicem, prezesem Elemental Battery Metals. Realizowany w Zawierciu projekt jest jednym z 47., które Komisja Europejska uznała za szczególnie ważne dla zapewnienia dostaw surowców krytycznych dla całego kontynentu.
O tym, że specjalne strefy ekonomiczne otwierają się na branżę zbrojeniowa informuje w swym artykule red. Tomasz Czoik.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to wizytówka województwa. Kto wie, że siedzibę ma w Koszęcinie? To pytanie zadaje Czytelnikom red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Pylice płuc, trwały ubytek słuchu, zespół wibracyjny oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli – te choroby trapiły górników najbardziej w latach 2020-2024. Przypadków pylic było jednak zdecydowanie najwięcej. Co robić? Na pewno się dobrze przebadać. Zachęca do tego w swym materiale red. Kajetan Berezowski.
W Siemianowicach Śląskich płonęły tworzywa sztuczne. Strażacy apelowali o zamknięcie okien. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert. Mieszkańcy proszeni byli o niezbliżanie się do miejsca pożaru, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym. O wydarzeniu tym pisze szerzej red. Anna Tabaka-Makunowska.
Największy park w Europie. Ulubione miejsce wypoczynku górników i hutników. Setki tysięcy odwiedzających, świetne koncerty i kultowe imprezy. Oto Park Śląski, wizytówka regionu. Czy ktoś sobie wyobraża, że mogłoby go nie być? Red. Monika Krężel była z wizytą w Parku Śląskim. Dokładnie 75 lat temu teren, na którym miał powstać, był przerażający. A jak jest teraz? Warto przeczytać.
Jastrzębska Spółka Węglowa ma za sobą dobre półrocze. Przemawiają za tym: realizacja ważnych inwestycji, dobre wyniki Pniówka i wyraźny wzrost wydobycia węgla koksowego. Red. Kajetan Berezowski podsumował działalność spółki w tym okresie.
Na naszych łamach wspominamy ponadto o rezygnacji z planów powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, papieskich wakacjach Leon XIV spędzanych w Castel Gandolfo, o których wspomina w swym artykule red. Urszula Rzepczak i przedstawiamy sylwetkę kolejnego sportsmena rodem z Rydułtów.
Nie zabraknie także kolejnej historii, w której uczestniczył sztygar Onderko i oczywiście garści informacji poświęconej ekologii w rubryce Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.