Komisja Europejska wyraziła wstępnie zgodę na przedłużenie rozliczania inwestycji z KPO o trzy miesiące, do listopada 2026 r. - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że ostateczna decyzja powinna pojawić się w czerwcu.
- Nie było łatwo, ale jest! Mamy wstępne uzgodnienie z Komisją (Europejską), by przedłużyć co najmniej o 3 miesiące, czyli do listopada 2026 rozliczanie inwestycji w KPO. Ostateczne potwierdzenie w pierwszych dniach czerwca - poinformowała we wtorek Pełczyńska-Nałęcz na portalu X.
Dodała, że decyzja KE “może uratować setki inwestycji“ z Krajowego Planu Odbudowy, które trudno byłoby rozliczyć we wcześniejszym terminie z powodu - jak napisała - dwuletniej blokady KPO.
Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, wszystkie reformy i inwestycje z KPO należy zakończyć do 31 sierpnia 2026 r.
Komisja Europejska ma we wtorek zakończyć procedurę oceny zmian w polskim KPO, którego częścią jest Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Wiceminister funduszy i negocjator rządu ds. rewizji KPO Jan Szyszko informował we wtorek, że utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia bliskiej Bankowi Gospodarstwa Krajowego pozwoli Polsce inwestować pieniądze z KPO już po jego zakończeniu w sierpniu 2026 r.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ma wzmocnić polską gospodarkę. Składa się on z 57 inwestycji i 54 reform. Przewiduje dla Polski 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Polska otrzymała z niego dotychczas 67 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.