Polskimi hitami eksportowymi na początku 2025 roku były akumulatory litowo-jonowe, pojazdy towarowe i papierosy - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Mimo spadków sprzedaży wciąż utrzymujemy mocną pozycję w Europie. W pierwszym kwartale byliśmy siódmym największym eksporterem produktów w UE i szóstym największym dostawcą towarów w samej UE - podał PIE. Nasz kraj był czołowym eksporterem w 195 kategoriach produktów. W przypadku ponad 1,5 tys. znaleźliśmy się w pierwszej piątce eksporterów Unii Europejskiej.
Eksport akumulatorów litowo-jonowych osiągnął wartość 1,38 mld euro i spadł rdr o ponad 6 proc. Mimo to, Polska utrzymuje pozycję lidera w UE z 20-procentowym udziałem w całkowitym eksporcie UE w tej kategorii. Inni czołowi producenci, np. Węgry i Niemcy, również odnotowali spadki.
Z kolei eksport naszych ciężarówek spadł o 25 proc. wobec 17-procentowego spadku w całej Unii. Polska zajmuje obecnie 4. miejsce w UE. W 2024 roku odpowiadaliśmy za około 7 proc. globalnego eksportu w tej kategorii.
Według Instytutu utrzymujemy 1. miejsce w Unii w eksporcie papierosów z ponad 30-procentowym udziałem w całkowitym eksporcie (choć od zeszłego roku globalnie popyt na papierosy spada). Spadł także eksport telewizorów (o 8 proc.), mimo utrzymania 1. pozycji w UE z 30-procentowym udziałem.
Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej w I kwartale 2025 r., polski eksport utrzymał poziom z zeszłego roku, a w niektórych kategoriach odnotowano wzrost.
Eksport maszyn cyfrowych do przetwarzania danych wzrósł o 30 proc. w I kwartale 2025 r. i osiągnął wartość 0,81 mld euro. Polska dominuje w UE w tej kategorii z udziałem ponad 55 proc. całkowitego eksportu Unii. Nasz udział w światowym handlu wynosił 14 proc.
Znacznie wzrósł również eksport konstrukcji stalowych, części silników odrzutowych oraz leków. To wg. ekspertów PIE część ogólnoeuropejskiego trendu wynikającego ze zwiększonego zapotrzebowania.
Polska jest też liderem w eksporcie świeżych/chłodzonych części drobiu z 35-procentowym udziałem w eksporcie UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.