Parametry pomiarowe czujnika, to: zakres pomiaru: + 5 mm/m (z możliwością przestrajania od 1 do 50 mm/m), rozdzielczość + 0.01 mm/m, częstotliwość drgań < 10 Hz. System rejestracji danych oparty jest na wielokanałowej karcie przetwornika A/C o rozdzielczości 12-bitów, komputerze klasy IBM PC. Pakiet o nazwie REJESTRATOR GIG (rys.2). Pozwala na rejestrację i analizę zarówno amplitudy poprzecznych drgań chwilowych o czasie relaksacji > 0.05 sek., jak i amplitudy wychyleń długoterminowych w okresach wielomiesięcznych. Rejestracja odbywa się w sposób ciągły z częstością > 4000 próbek w sekundzie. Istnieje również podprogram transformacji danych pt. Przetwarzanie plików, który tworzy tabele plików pomiarowych w postaci plików tekstowych widzianych przez arkusze kalkulacyjne i inne przeglądarki graficzne. Służą one do graficznej wizualizacji przebiegów czasowych w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel oraz do dalszej analizy danych w programie: TŁUMIENIE, w którym zachodzi wybór wszystkich kolejnych maksymalnych wartości wychyleń w funkcji czasu drgania budynku. Wartości te umożliwiają dopasowanie liniowe funkcją y = a*exp(b*x) do obwiedni wykresu drgań gasnących badanej konstrukcji. Przeprowadzane są analizy parametrów drganiowych, takich, jak: amplitudy wychyleń i przyspieszeń, okres drgań własnych, dekrement tłumienia drgań, częstotliwości drgań po analizie falkowej i FFT, jak i operacyjnej analizie modalnej.
Metoda pomiaru pozwala na analizę zmian wychyleń w kolejnych minutach, godzinach, dobach (rys.3), miesiącach. Istotna jest możliwość przeprowadzenia bezpośredniej analizy odpowiedzi dynamicznej budynku (konstrukcji) poprzez rejestrację w czasie amplitudy niskoczęstotliwościowych wychyleń, a następnie wyznaczenie okresu drgań gasnących i dekrementu tłumienia (rys.4)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.