PERN rozpoczyna kolejną inwestycję dotyczącą modernizacji rurociągów przechodzących pod rzekami. Prace obejmą rurociąg paliwowy pod Rządzą, na odcinku Mościska-Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary na Mazowszu - podała spółka.
Informując w czwartek o inwestycji, PERN podkreślił, że jest ona częścią wieloletniego “Programu przejść HDD“, który zakłada przebudowę kluczowych odcinków jego sieci przesyłowej. “Celem jest poprawa bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności całego systemu, a także ochrona środowiska i odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe“ - zaznaczyła spółka.
W programie tym firma stosuje technologię HDD. Jest to bezwykopowa metoda przewiertu, która pozwala na instalację rurociągów pod powierzchnią ziemi bez konieczności rozkopywania terenu; umożliwia realizację inwestycji w trudnych warunkach hydrologicznych i geologicznych.
- Oprócz inwestycji, które umacniają naszą pozycję lidera w logistyce paliw i ropy naftowej, kładziemy duży nacisk na modernizację istniejącej infrastruktury - powiedział prezes PERN Daniel Świętochowski, cytowany w komunikacie. Dodał, iż działania te są nie tylko odpowiedzią na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz zmianami klimatu, ale także przynoszą oszczędności, ograniczając przyszłe koszty utrzymania i napraw.
Według PERN, nowy odcinek rurociągu produktowego pod Rządzą będzie miał długość prawie 900 metrów, z czego dłuższy fragment zostanie wykonany metodą HDD. Pozostałe kilkadziesiąt metrów powstanie w wykopie otwartym, głównie na terenach rolnych i łąkach. Powodem takich działań - jak przekazała spółka - są zmiany dna w korytach rzek.
- Inwestycja w rejonie rzeki Rządzy została zaprojektowana z uwzględnieniem uwarunkowań geologicznych i hydrotechnicznych. Zastosowanie technologii HDD minimalizuje ingerencje w teren, umożliwia wiercenia pod przeszkodami wodnymi i terenami niedostępnymi niemalże w każdych warunkach gruntowych - podkreśliła Katarzyna Krakowska z zespołu inwestycji i modernizacji PERN.
Spółka podała, że dotychczas w ramach realizowanego “Programu przejść HDD“ zmodernizowano m.in. odcinki pod Bagnem Lesiska Sompolno, Kanałem Żerańskim w Nieporęcie, rzeką Noteć w Pturku oraz Bagnem Starym. Trwają także prace pod Bzurą w Sochaczewie, rzeką Mołtawą w Mąkolinie i Bagnem Bogusławice. W przygotowaniu są także inwestycje pod Wisłą w rejonie Płocka oraz pod Narwią.
Odcinek rurociągu Mościska-Emilianów, który przechodzi pod Rządzą, to część magistrali w kierunku Warszawy, dzięki któremu PERN może przesyłać z Płocka do Mościsk około 2,1 mln metrów sześc., a do Emilianowa około 1,5 mln metrów sześc. paliw rocznie.
Technologia bezwykopowa HDD poziomego przewiertu była stosowana już w przeszłości przez PERN m.in. przy budowie trzeciej nitki odcinka wschodniego ropociągu między Adamowem przy granicy z Białorusią a Płockiem pod rzekami: Bug, Liwiec, Wkra i Słupianka, a także pod Wisłą niedaleko Włocławka.
PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna, oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju surowca i paliw płynnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.