Gmina – jako operator – odpowiada za prawidłową realizację wszystkich powierzonych jej zadań, niezależnie od tego, kto faktycznie je wykonuje w jej imieniu – zwraca uwagę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To ważne, jeśli mamy zamiar stać się beneficjentem programu Czyste Powietrze.
Zgodnie z porozumieniem, na pełnienie roli operatora w programie Czyste Powietrze §5. p.5. „Gmina może zlecić realizację zadań w zakresie roli operatora lub część tych zadań zewnętrznemu wykonawcy, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami. Gmina odpowiada za działania wykonawcy, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jak za działania własne – informuje NFOŚiGW.
Jego eksperci bacznie monitorują działanie gmin jako operatorów i przypominają, że gmina pełniąca rolę operatora programu Czyste Powietrze ponosi pełną odpowiedzialność za realizację zadań wynikających z porozumienia operatorskiego – nawet w przypadku zlecania całości lub części działań wykonawcom zewnętrznym.
- Podkreślamy, że powierzanie obowiązków operatorskich osobom lub firmom, które jednocześnie oferują usługi wykonawcze w ramach programu, wiąże się z ryzykiem konfliktu interesów, braku transparentności, a nawet potencjalnych nadużyć. Apelujemy o szczególną ostrożność w powierzaniu przez gminy zadań operatora zewnętrznym podmiotom, zwłaszcza firmom instalacyjnym, budowlanym, audytorom energetycznym, którzy mogliby jednocześnie świadczyć usługi dla beneficjentów programu – czytamy w komunikacie.
Zachowanie rozdzielności tych ról jest kluczowe dla zapewnienia obiektywności i bezstronności działań gminy. To bardzo istotne i warto o tym pamiętać.
Tymczasem NFOŚiGW złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach poprzedniej edycji Czystego Powietrza. Wskazywano, że podejrzane umowy opiewają na ok. 600 mln zł. Nieprawidłowości mają dotyczyć 6 tys. wniosków o dotacje, najczęściej o najwyższy poziom dofinansowania, który w programie wynosi 136,2 tys. zł.
- Miliardy złotych zostały wydane na instalacje niskiej jakości, a beneficjenci - zwłaszcza z III grupy dochodowej - padli ofiarą systemowych nieprawidłowości - twierdzi Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
O szeregu nieprawidłowości w poprzedniej edycji Czystego Powietrza wspominał kilkakrotnie Mateusz Pindel, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
- Pojawiały się nieuczciwe praktyki na bardzo dużą skalę. Były firmy, które oszukiwały najuboższych. Skala nieprawidłowości, która wyłoniła się w programie Czyste Powietrze, była na tyle duża, że podjęto decyzję o wstrzymaniu naborów o dofinansowania – przypomniał.
W marcu odbyło się spotkanie z samorządami w sprawie operatorów w programie Czyste Powietrze. Aż 143 przedstawicieli gmin wzięło udział w dyskusji o przyszłości ekologicznych inwestycji i wsparcia dla mieszkańców! Na 167 gmin na terenie województwa śląskiego 140 ma punkty konsultacyjno-informacyjne programu. W nowej jego odsłonie to właśnie one mają pełnić funkcje operatorów. To gwarancja, że nikt nas nie oszuka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.