Podczas debaty „Droga do atomu”, która miała miejsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2025, Wojciech Wrochna, wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślał znaczenie energetyki jądrowej jako stabilnego i zeroemisyjnego źródła energii.
- Nastawienie do energetyki jądrowej w krajach unijnych się zmieniło - mówił podczas debaty wiceminister Wojciech Wrochna. - Wiele państw podejmowało decyzje o wyjściu z energetyki jądrowej, atom jako źródło miał być wygaszany wraz z jednostkami. Tymczasem dzisiaj energetyka jądrowa wraca i to zarówno w dużych blokach, jak i małych. Na horyzoncie pojawiają się też małe reaktory jądrowe - dodał. Jako przykład podał Belgię, która postanowiła dłużej utrzymać bloki, Szwecję i Holandię, które też wracają do energetyki jądrowej.
Komisja Europejska coraz częściej zamiast zwrotu „green energy” używa „clean energy”, w skład którego wchodzi też energetyka jądrowa jako źródło niskoemisyjne. - Energetyka jądrowa to źródło stabilne, dyspozycyjne i zeroemisyjne, musimy patrzeć na źródła, które dostarczą nam tanią energię i zapewnią bezpieczeństwo energetyczne. Biznes też widzi potrzebę stabilnych dostaw - podkreślał Wojciech Wrochna.
Wiceminister przemysłu podkreślił, że według analiz Międzynarodowej Agencji Energii w roku 2040 koszt energetyki jądrowej będzie niższy niż zestawienie źródeł odnawialnych z magazynami.
- W Polsce próbujemy zbudować energetykę jądrową od dłuższego czasu, są zarzuty, że jest to robione od 10 lat i na razie elektrowni nie ma. Tymczasem budowa trzech bloków to potężne wyzwanie, nie mieliśmy też wcześniejszego doświadczenia w budowie energetyki jądrowej. Teraz projekt idzie do przodu - tłumaczył. - Energetyka jądrowa jest niezbędna nie tylko w bezpieczeństwie, ale i w tym, by zwiększyć konkurencyjność gospodarki.
W Polsce w gminie Choczewo realizowany jest projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wylanie pierwszego betonu jądrowego zaplanowano na 2028 r., oddanie do eksploatacji pierwszego reaktora to rok 2036.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.