Dlaczego warto zajrzeć do jednej z parafii w katowickim Brynowie? Jak radzi sobie młodzież podczas górniczych konkursów? Jakimi wynikami mogą się pochwalić górnicze spółki? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu świątecznej Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 18 kwietnia.
To już wieloletnia tradycja, iż w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w katowickim Brynowie, położonym nieopodal ruchu Wujek, konstrukcja Grobu Pańskiego składa się z elementów kopalnianej obudowy, drzewiarki, brył węgla… Wykonują ją pracownicy Wujka. O tym pisze red. Monika Krężel w tekście „Grób Pański w górniczej obudowie”.
Modlitwa, dzielenie się jajkiem, a potem wielkie ucztowanie. Tak wygląda początek świąt w górniczych rodzinach. Na wielkanocnym stole pojawiają się mięsa, jaja i słodkości, wśród nich panuje kopa. Z latami potraw przybywa, ale pewne rzeczy się nie zmieniają, bo na Śląsku tradycja to rzecz ważna. Tak jak szukanie prezentów od Hazoka (Zajączka), kulanie jajec z górki czy poniedziałkowe polewanie wodą panien. O świątecznych tradycjach pisze w tekście „Kopa, szczodry i kulanie jajec” red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Red. Kajetan Berezowski przybliża z kolei w tekście „Woskiem i dłutkiem” technikę... batiku. Ona nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani też surowców. Wystarczy niewielki podgrzewacz elektryczny, igła nabita na trzonek, wosk, parafina i oczywiście jajko, najlepiej z białą skorupką. Bohaterka tekstu Izabela Terlecka wielkanocne jajka zdobi metodą batiku. Tej sztuki nauczyła się jeszcze w dzieciństwie.
W tym numerze TG piszemy także o inwestycjach w kopalniach (w kopalni Pniówek uruchomiono dwie nowe ściany), a także publikujemy wyniki Grupy Kapitałowej JSW oraz LW Bogdanka za 2024 r. Obie spółki górnicze mają plany na przyszłość i konsekwentnie chcą je realizować.
Zachęcamy także do przeczytania obszernych relacji z górniczych konkursów, w których od wielu lat biorą udział młodzi ludzie nie tylko z naszego regionu. Okazuje się, że młodzież świetnie sobie radzi nie tylko z przepisami BHP, ale i ma ogromną wiedzę na temat górnictwa, a co więcej – także z górnictwem wiąże swoją przyszłość. Polecamy więc teksty „Złota lampka zostaje na Śląsku” oraz „Mocni z Pawłowic”.
„Moja ballada o Jastrzębiu” – tak brzmi tytuł tekstu, którego bohaterem jest Zdzisław Koń, emerytowany górnik kopalni Moszczenica. Bacznie obserwował, jak Jastrzębie powstaje blok po bloku, osiedle po osiedlu. Dzisiaj oprowadza po nim wycieczki, mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą, zna każdy miejski zakątek, a do tego jest przewodnikiem w Carbonarium.
W dziale „Po szychcie”, w materiale „Czas refleksji i radości” zachęcamy do przeczytania relacji ze spotkania z Markiem Szołtyskiem, śląskim gawędziarzem, historykiem i autorem książek, który w wyjątkowy sposób potrafi przybliżyć zwyczaje naszego regionu. W chorzowskim skansenie opowiadał o tradycjach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych.
Polecamy również felieton Jacka Korskiego, relację z Watykanu oraz wiele innych ciekawych tekstów.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.