Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia czeka na pomysły swoich gmin członkowskich na mikrowyprawy dla mieszkańców, które złożą się na tegoroczne obchody urodzin tego związku metropolitalnego pod hasłem “Kierunek GZM“.
W pierwszej edycji święta, odbywającego się na przełomie czerwca i lipca, trzy lata temu odbyły się 133 takie wycieczki. Rok temu było ich już ponad 180.
Święto pod nazwą “Kierunek GZM“ po raz pierwszy obchodzono w Metropoli w piątą rocznicę powołania organizacji. O przygotowaniach do tegorocznej, czwartej edycji wydarzenia przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak przypomniał podczas wtorkowych obrad zgromadzenia gmin członkowskich.
- Trwa obecnie nabór wniosków na dotacje dla gmin na organizację wydarzeń w ramach święta Kierunek GZM. Wnioski na organizację mikrowypraw i wydarzenia specjalnego można składać do 3 kwietnia br. - powiedział przewodniczący.
- Kierunek GZM to święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - największy w Polsce festiwal mikrowypraw promujące bogactwo i różnorodność wartości w metropolii - dodał Karolczak.
Jak przypominają przedstawiciele Metropolii, “Kierunek GZM“ to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc na terenie 41 miast i gmin członkowskich związku i okazja do świętowania urodzin - 1 lipca br. minie 8 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Pomysłem na święto jest zaproszenie mieszkańców i osób spoza Metropolii do jej poznawania i doświadczania w niecodzienny sposób. Tamtejsi samorządowcy akcentują, że GZM to atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też ciekawy kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego.
W ub. roku wycieczki odbyły się we wszystkich tworzących GZM miastach i gminach. Trasy wytyczono w centrum GZM i na jej obrzeżach, w centrach miast i małych miejscowości; objęły one pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki czy podmiejskie lasy.
Odwiedzić można było m.in. miejsca na co dzień niedostępne: nową siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który kiedyś był rezydencją Oskara Schoena, fabrykę organów w Zabrzu, niedostępne wnętrza lotniska Katowice, a także gliwickiej hali Arena.
Ważnym motywem była natura Metropolii: w Bieruniu można było obejrzeć stawy paciorkowe i stare hałdy, w Radzionkowie murawy kserotermiczne, a w Bobrownikach odbyły się poszukiwania bobrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.