Spadku bezrobocia należy oczekiwać od II kwartału tego roku - ocenił analityk PIE Sebastian Sajnóg w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Wraz z ożywieniem gospodarczym i poprawą nastrojów przedsiębiorców nastąpi stopniowy spadek bezrobocia w dalszej części roku - dodał.
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że stopa bezrobocia w lutym 2025 r. wyniosła 5,4 proc.; to taki sam wynik jak w styczniu. W urzędach pracy zarejestrowanych było 847 tys. osób - o 9 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Sebastian Sajnóg zauważył, że wzrost liczby bezrobotnych w lutym ma charakter przejściowy i związany jest głównie z wygaszeniem prac sezonowych. - W zimowych miesiącach ograniczoną aktywność obserwujemy w budownictwie, rolnictwie i turystyce, co skutkuje niższym zapotrzebowaniem na siłę roboczą - wyjaśnił.
- Luty zwykle przynosi najniższy poziom popytu na pracowników w ciągu roku. Wraz z nadejściem wiosny rynek pracy się ożywi - od II kwartału należy oczekiwać spadku bezrobocia. Konsensusy prognoz wskazują, że w bieżącym roku bezrobocie utrzyma się na poziomach zbliżonych do 2024 r. - ocenił.
Podkreślił, że popyt na nowych pracowników pozostaje niski - w lutym liczba nowych ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy utrzymała się na relatywnie niskim poziomie (spadek o 15,5 proc., rdr). - Z drugiej strony, raporty rynkowe dają nieco bardziej optymistyczny obraz - według analizy Grant Thornton i Element, w lutym pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych o 9 proc. więcej ogłoszeń niż rok wcześniej. Największe zapotrzebowanie dotyczy pracowników o wyższych kwalifikacjach - dodał.
- Wraz z ożywieniem gospodarczym i poprawą nastrojów wśród przedsiębiorców oczekiwany jest stopniowy spadek bezrobocia w dalszej części roku - podsumował.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.