Kotły Elektrowni Siersza w Trzebini zostaną przystosowane do spalania paliw alternatywnych lub w ich miejsce powstaną szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii oraz farma fotowoltaiczna - zakłada właściciel zakładu, koncern energetyczny Tauron.
Spółka przedstawiła plany dotyczące Elektrowni Siersza podczas czwartkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Trzebini.
Jak poinformowano, trwają zaawansowane prace analityczne, których celem jest wybór finalnego wariantu transformacji. Kotły Elektrowni Siersza zostaną przystosowane do spalania paliw alternatywnych lub w ich miejsce powstaną szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii oraz farma fotowoltaiczna.
- Naszym celem jest nie tylko neutralność klimatyczna, ale też zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz dostaw energii po akceptowalnych społecznie cenach. Mamy pomysły na Sierszę, a najbliższe miesiące pokażą, którą z analizowanych opcji zdecydujemy się zrealizować - wskazał prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot.
Każda z analizowanych opcji - zaznaczył - pozwoli na kontynuację działalności gospodarczej w obecnym miejscu, co w efekcie przyniesie gminie wpływy z podatków.
Według informacji przekazanych przez spółkę, trwają zaawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji w Trzebini np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych - przygotowanych także do spalania wodoru.
Przedstawiciele grupy energetycznej podkreślili, że transformacja spółki zawiera także dbałość o bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników.
- Gwarantujemy, że w przypadku konieczności wyłączenia węglowych jednostek wytwórczych, wszyscy będą mieli zapewnione miejsca pracy - zapewnił prezes Tauron Wytwarzanie Paweł Micuła.
Według niego dla każdej z zatrudnionych w Elektrowni Siersza osób przygotowana została spersonalizowana informacja, dotycząca rozwiązań, z jakich będzie mogła skorzystać: kiedy może przejść na emeryturę lub wcześniejszą emeryturę i czy przysługuje jej urlop energetyczny, a także, jaka ścieżka przekwalifikowania może zostać jej zaoferowana.
Grupa potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w związku z rozwojem obszarów dystrybucji, ciepła, OZE czy obsługi klienta. Oferta będzie obejmowała także odpowiednie szkolenia i wsparcie. Zindywidualizowane informacje trafiły do pracowników z końcem ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.