W Górniczej o Szkole, ustawie i odprawach dla górników

fot: ARC

fot: ARC

Przed nami obrady XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej i to właśnie nim poświęcamy pierwszą stronę najnowszego wydania „Górniczej”, które do rąk naszych Czytelników trafi w piątek, 21 lutego. Tematów do dyskusji w Krakowie nie zabraknie, bo sytuacja górnictwa staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednocześnie stajemy jako kraj przed wyzwaniem przeprowadzenia transformacji energetycznej. Ponadto w tym numerze przyglądamy się propozycjom zmian do Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i temu ile górnicy mogą dostać pieniędzy w ramach odpraw.

W tym numerze zaglądamy także do ruchu Ziemowit, gdzie trwa remont szybu W-II. Obecnie pełni on funkcję wentylacyjną do rejonów eksploatacyjnych kopalni. W 2022 r. po rutynowych oględzinach jego obmurza na głębokości ok. 180 m od zrębu stwierdzono ubytki, a także łuszczenie się obudowy. Należało więc podjąć działania zabezpieczające. O tym więcej w tekście red. Kajetana Berezowskiego.

W ramach proponowanych zmian w ustawie pojawił się także pomysł stworzenia Funduszu Naprawy Szkód Górniczych. O rozwiązaniu zaproponowanym przez prezesa WUG przeczytają Państwo w tekście red. Macieja Dorosińskiego.

Przyglądamy się także losom raciborskiego Rafako. Na razie jest tu więcej pytań niż odpowiedzi. Na niektóre z nich próbowała odpowiedzieć red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Zachęcamy także do lektury felietonu Jacka Korskiego. Tym razem podzielił się z Czytelnikami swoimi refleksjami po pobycie w Uzbekistanie, czyli kraju z historią bogatą, jak jego złoża gazu.

Analizujemy także dane, które przedstawił katowicki oddział Państwowej Inspekcji Pracy. W 2024 r. inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przeprowadzili 7723 postępowania kontrolne, w tym 2414 kontroli przeprowadzono w związku ze skargami. Wynika z nich, że pracodawcy działający na terenie województwa śląskiego najczęściej zalegają z wypłatą wynagrodzeń.

Przedstawiamy też historię hodowli grzybów w kopalni. Wyrobiska były do tego wykorzystywane nawet na szeroką skalę. O tym więcej w tekście red. Tomasza Rzeczyckiego.

Natomiast red. Monika Krężel opisuje historię stalowych domów, które były budowane na Śląsku. Jeden z takich unikatów znajduje się na Zandce, w Zabrzu.

„Ma prawie sto lat, był eksperymentem budowlanym, a jest unikatem na europejską skalę. A może nawet światową? Takich domów w Zabrzu jest w sumie pięć. Pozostałe spotkamy w dzielnicy Rokitnica” – pisze autorka.

Natomiast w dziale Po szychcie odwiedzamy Rudę Śląską, gdzie działa Towarzystwo Miłośników Orzegowa. To z nimi współpracę nawiązali naukowcy z Uniwersytetu Ślaskiego. O co chodzi we wspólnych projektach?
O tym w tekście zamykającym ten numer „Górniczej”.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.