Plany JSW dotyczące zatrudnienia. Popyt na węgiel utrzyma się na rekordowym poziomie. Co z wypłatą „czternastki”? Kto zostanie szefem węglowej spółki? O tym 11 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Jastrzębska Spółka Węglowa obecnie nie planuje zwiększenie zatrudnienia - tak wynika z pisma, które 6 lutego zarząd spółki skierował do organizacji związkowych. Znalazły się tam odpowiedzi na pytania zadane przez stronę społeczną. Dotyczyły one także sytuacji pracowników zatrudnionych w JSW Szkolenie i Górnictwo należącej do Grupy Kapitałowej JSW.
* Świat wciąż jest daleki od całkowitego pozbycia się węgla. Podczas gdy w Europie i Stanach Zjednoczonych zużycie węgla znacząco spada, w Azji popyt na niego stale rośnie. Stany Zjednoczone zwiększają eksport, aby sprostać światowemu popytowi. Ponadto, zainstalowana moc elektrowni węglowych osiągnęła w ubiegłym roku rekord, podobnie jak światowy popyt na węgiel - wskazał serwer informacyjny CNBC.
* W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się spotkanie zarządu JSW i przedstawicieli Reprezentatywnych Organizacji Związkowych. Jak podali związkowcy w mediach społecznościowych, na spotkaniu - ze strony zarządu - padła propozycja odroczenie wypłaty tzw. „czternastki” do czerwca lub jej wypłatę w miesięcznych transzach. Przedstawiciele strony społecznej nie wyrazili zgody na takie rozwiązanie.
* W 2024 r. inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przeprowadzili 7 723 postępowania kontrolne, w tym 2 414 kontroli w związku ze skargami. Wynika z nich, że przedsiębiorcy działający na terenie województwa śląskiego najczęściej zalegają z wypłatą wynagrodzeń.
* Do środy, 12 lutego, można składać aplikacje na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Przypomnijmy, że rada nadzorcza spółki 28 stycznia zadecydowała o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na to stanowisko. Nazwisko nowego szefa największej polskiej spółki węglowej powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na 18-20 lutego.
* Wpisanie na listę spółek strategicznych Liberty Częstochowa w upadłości, właściciela Huty Częstochowa, zakłada rozporządzenie przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów - podano na stronach kancelarii premiera. Taka decyzja oznacza, że bez zgody rządu firmy nie będzie można przejąć lub kupić.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.